overfm.gr | Κύπελλο | Αγχώθηκε στο φινάλε αλλά πέρασε ο Παναθηναϊκός και πλέον στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

Μπορεί στο φινάλε να αγχώθηκε όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 87-80 του Κολοσσού και να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα παίξει με τον Ολυμπιακό.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναίκός ο οποίος επικράτησε τελικά του Κολοσσού με 87-80 και προκριθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί όπου αύριο (18-2) θα αντιμετωπίσει στις 20.00 τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ράντοντς ήταν κυρίαρχη και προηγήθηκε μέχρι και 25 πόντους όμως οι νησιώτες μείωσαν σε 82-78. Κουρφαίος για τους νικητές ήταν ο Παπαγιάννης με 16 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Ντίξον με 22.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να επιβεβαιώσει πως είναι το φαβορί και με Λι και Γουίλιαμς προηγήθηκε γρήγορα με 7-0, ενώ λίγο αργότερα ο Ντουέιν Μπέικον έκανε το 10-0 και ο Γκουντάιτις το 12-0. Ο Κολοσσός βρήκε κάποιες λύσεις και μείωσε σε 14-6 ενώ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο (20-8) διά χειρός Μπέικον. Ο Λι με γκολ-φάουλ έφερε την διαφορά στους 17 (27-10) που ήταν και το σκορ της πρώτης περίοδου.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας με έξι συνεχόμενους πόντους από Ντίξον και Σμιθ σε 29-16, όμως ο Γουίλιαμς κάρφωσε για το 32-16 και ο Γκουντάιτις διαμόρφωσε το 35-16. Η διαφορά με τον Λιθουανό έφυγε και πάνω από τους 20 (39-16),ενώ οι «Ροδίτες» προσπάθησαν να συμμαζέψουν την διαφορά ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μαντζούκα γράφοντας το 52-33.

Οι Ροδίτες με την έναρξη του δευτέρου μέρους μείωσε στους 15 με συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα (54-39), με τον Γουίλιαμς να απαντάει για το 57-39. Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε, και με τον Ντίξον να ανεβαίνει μείωσε στους 14 (59-45). Παπαγιάννης και Μπέικον έκαναν το 66-45 ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 71-49.

Ένα γρήγορο 6-0 επιμέρους σκορ με τρίποντα από Γιανγκ και Ντίξον, μείωσε για τον Κολοσσό τη διαφορά στους 16 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (71-55). Ο Παπαγιάννης έστειλε ξανά τη διαφορά στους 20 (75-55), όμως με Ντίξον και Χατζηδάκης μείωσαν και πάλι στους 15 (75-60), πριν ο Κόφι μειώσει στους 11 (77-66) και ο Ντίξον στους 9 (77-68). Ο τελευταίος συνέχισε να σκοράρει και μείωσε ακόμη και στους 6 (79-73) όμως ο Μπέικον με δυο βολές που έκανε το 81-73 και ο Λι με σουτ μέσης απόστασης που έγραψε το 85-78 τελείωσαν το ματς με το τελικό σκορ να είναι το 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80