overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Αγρίεψε η Αργεντινή και τελικός πρόκρισης με Πολωνία

Με γκολάρες των Μέσι και Φερνάντες στην επανάληψη η Αργεντινή επικράτησε του Μεξικού με 2-0 και έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

Με δυο εκπληκτικά γκολ των Μέσι και Φερνάντες στην επανάληψη η Αργεντινή επιβλήθηκε με 2-0 του Μεξικού και πήρε το αίμα της πίσω από την σοκαριστική ήττα της πρεμιέρας από την Σαουδική Αραβία. Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι κέρδισε για τέταρτη φορά τους «τρι» σε τελική φάση Μουντιάλ ενώ με αυτή την νίκη έφτασε τους τρεις βαθμούς και ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με την Σαουδική Αραβία και θα παίξει με την Πολωνία τον τελικό πρόκρισης στους 16. Στον αντίποδα οι «αζτέκοι» έμειναν στον έναν βαθμό και πλέον χρειάζονται μόνο νίκη στην τελευταία αγωνιστική με την Σαουδική Αραβία για να ελπιζει σε πρόκριση. Σε ένα παιχνίδι που ήταν κάκιστο στην μεγαλύτεη διάρκεια του αγώνα οι Αργεντινοί ήταν κυνικοί και στην επανάληψη όπως προαναφέραμε με δυο γκολάρες του Μέσι και του Φερνάντες πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.

Δυναμικά ξεκίνησε γενικά το παιχνίδι με πολλές σκληρές μονομαχίες, πάθος και σκληρά μαρκαρίσματα. Ήδη από τα πρώτα λεπτά το ματς πήρε φωτιά καθώς είχαμε τα πρώτα νεύρα μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Ήδη οι δυο ομάδες δυσκολεύοταν να δημιουργήσουν ευκαιρία και επιδόθηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Ο ρυθμός του αγώνα κατά μεγάλα διαστήματα στο πρώτο μέρος ήταν σε χαμηλό τέμπο ενώ μια υποψία ευκαιρίας είχαμε στο 33′ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι ο Οτσόα απομάκρυνε με γροθιές. Στην συνέχεια είχαμε κυρίως από πλευράς Αργεντινής σουτ που ήταν παντελώς άστοχα και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα αλλά σχεδόν χωρίς φάσεις. Ένα πρώτο ημιχρονο που ήταν το χειρότερο της διοργάνωσης μέχρι στιγμής.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη. Το παιχνίδι κακό ποιοτικά, πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να κάνουν φάσεις. Και ενώ όλα έδειχναν ότι αν συνεχιζόταν ετσι το ματς πάει για λευκή ισοπαλία μια φάση αρκούσε για να βάλει φωτιά στο ματς. Στο 63′ ο Μέσι με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπαλα στα δίχτυα του Οτσόα και η Αργεντινή έκανε το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα ο Μολίνα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του έφυγε άουτ. Οι «αζτεκοι» προσπάθησαν να ανεβουν ψηλά και να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης με την «αλμπισελέστε» να κρατάει το προβάδισμα στα χέρια της. Και εν τέλη σφράγισε την νίκη στο 87′ με τον Φερνάντες με ένα τρομερό σουτ από πλάγια θέση να νικάει τον Οτσόα και να κάνει το 2-0 δίνοντας την πολύτιμη νικη στην Αργεντινή.

Αργεντινή (Λ. Σκαλόνι): E. Μαρτίνες – Μοντιέλ(63′ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια – Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57′ Φερνάντες)– Ντι Μαρία(69′ Παλάσιος), Μέσι, ΜακΆλιστερ(69′ Ρομέρο) – Λαουτάρο(63′ Αλβάρες)

Μεξικό (Τ. Μαρτίνο): Οτσόα – Μοντές, Αραούχο, Μορένο – Κ. Άλβαρες(66′ Χιμένες), Ερέρα, Γκουαρδάδο(41′ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο – Λοσάνο(66′ Αλβαράδο), Βέγκα(66′ Αντούνα).