overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Αγκαλιά με τους 8 ο Παναθηναϊκός με σλοβενική ραψωδία

Την πρόκριση για τους 8 του Κυπελλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του Βόλου με 3-0 στην Λεωφόρο με τους τρεις Σλοβένους του να χρίζονται σκόρερ.

Έχοντας τους τρεις Σλοβένους του, Βέρμπιτς, Τσέριν και Σπόραρ να σκοράρουν από μια φορά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Βόλου στο «Απόστολος Νικολαίδης» για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του θεσμού. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Μάλιστα είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ με την ρεβάνς στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» να είναι σχετικά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Παραλίγο να αιφνιδιάσουν με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι όταν στο 2′ ο Ντέλετιτς έκανε το γέμισμα και ο Νόκαρ έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ. Η απάντηση για τους «πράσινους» ήρθε στο 8′ όταν ο Βέρμπιτς πάτησε στον Σπόραρ που σούταρε από πλάγια θέση με τον Κότνικ να διώχνει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και τον έλεγχο του αγώνα και στο 16′ έχασαν ακόμη μια μεγαλη ευκαιρία με τους Κώτσιρα, Μπερνάρ και Παλάσιος να συνεργάζονται ιδανικά και τον τελευταίο να πασάρει στον Σποραρ που δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. Πίεση συνέχεια για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς και πέντε λεπτά αργότερα ο Κώτσιρας σούταρε δυνατά από πλάγια δεξιά και ο Κότνικ είχε εκπληκτική επέμβαση. Νέα επέμβαση του τελευταίου στο 22′ σε σουτ του Βέρμπιτς από το ύψος του πέναλτι ενώ στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε.

Οι «Βολιώτες» προσπάθησαν να βγουν μπροστά και στο 33′ ο Μπαριέντος έκανε την κάθετη για τον Άλχο που σούταρε από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Προς το τέλος του ημιχρόνου το «τριφύλλι» πίεσε ασφυκτικά και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Στο 42′ ο Παλάσιος σούταρε βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση με τον Κότνικ να αποκρούει. Στο 45′ έπειτα από λάθος του Μπαριέντος, ο Παλάσιος πήρε την μπάλα και σούταρε και ο Πίρινεν εσωσε με το σώμα του. Και η πίεση του Παναθηναϊκού απέφερε καρπόύς καθώς στην τελευταια φάση του πρώτου μέρος ευτύχησε να σκοράρει οταν σε σέντρα του Μπερνάρ από δεξιά η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βέρμπιτς και ο Σπόραρ πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-0 στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Νόκερ βρέθηκε στην περιοχή σε ευνοϊκή θέση και έκανε το δυνατό σουτ με τον Λοντίγκιν να διώχνει και τον Χουανκάρ μετά να γλιστράει αλλά η άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει. Και ενώ δεν ήρθε η ισοφάριση, ήρθε το δεύτερο τέρμα για τους Κυπελλούχους Ελλάδας δυο λεπτά αργότερα. Ο Τσέριν έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Κότνικ για το 2-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του κόσμου του «τριφυλλιού» για το δεύτερο γκολ, στο 59′ σημειώθηκε και το τρίτο με τον τρίτο Σλοβένο της ενδεκάδας τον Βέρμπιτς να πιάνει βολίδα με το αριστερό και να κάνει το 3-0 δίνοντας σαφές σκορ για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τον Ιωαννίδη να χάνει καλή ευκαιρία στο 82′ σουτάροντας από πλάγια θέση και τον Κότνικ να διώχνει. Από εκεί και πέρα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μια άνετη νίκη.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν – Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνσουσον, Χουάνκαρ(84′ Σάντσες) – Ρούμπεν(65′ Κουρμπέλης), Τσέριν, Μπερνάρ – Παλάσιος(84′ Κυριόπουλος), Βέρμπιτς(69′ Χαβιέρ), Σπόραρ(65′ Ιωαννίδης)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ – Εσκοβάλ, Σιέλης, Πίρινεν – Άλχο(72′ Ταχάτος), Μπαριέντος(72′ Μεταξάς), Μεθκίδα(66′ Ματίγια), Ουές – Ντέλετις, Νοκέρ(66′ Φερνάντες), Οζέγκοβιτς(80′ Koύτσιας)