overfm.gr | Διεθνή | Άγιαξ – Φίτεσε 2-1: Κυπελλούχος Ολλανδίας για 20ή φορά ο «Αίαντας» [vid]

Ο Άγιαξ πέτυχε… buzzer beater με τον Νέρες στις καθυστερήσεις του αγώνα και κέρδισε 2-1 τη Φίτεσε, με αποτέλεσμα να στεφθεί κυπελλούχος Ολλανδίας για 20ή φορά στην ιστορία του.

Ο Άγιαξ κέρδισε με γκολ στις καθυστερήσεις 2-1 την Φίτεσε και στέφθηκε κυπελλούχος Ολλανδίας για 20ή φορά στην ιστορία του. Ήρωας για τους τυπικά γηπεδούχους αποδείχθηκε ο Νέρες που πέτυχε το γκολ της νίκης στο 90+1′.

Ο Ράιαν Χράφενμπερχ άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ στο 23’ και έτσι έγινε ο νεότερος που σκοράρει σε τελικό τα τελευταία 40 χρόνια, όντας 18 χρονών και 337 ημερών. Η Φίτεσε απάντησε άμεσα με τον Οπέντα στο 30’, αλλά στο 86′ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ράσμουσεν και το έργο της έγινε δύσκολο.

Το γεγονός αυτό τελικά το εκμεταλλεύτηκε ο «Αίαντας» και με το «χρυσό» γκολ του Νταβίντ Νέρες στο 90+1′, έκανε το 2-1, οδηγώντας τον Άγιαξ στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ολλανδίας για την περίοδο 2020-2021.