overfm.gr | Euro 2021 | Αγγλία – Κροατία 1-0: Πρώτη νίκη σε πρεμιέρα για τα «λιοντάρια»

Η Εθνική Αγγλίας με το γκολ του Στέρλινγκ στο 57′ νίκησαν την Κροατία στο πρώτο τους παιχνίδι στο Euro και έσπασαν την κατάρα που τους ήθελε να μην έχουν νίκη σε πρεμιέρα.

Η Εθνική Αγγλίας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Euro για πρώτη φορά στην ιστορία της επικρατώντας με 1-0 της Κροατίας, χάρη στο γκολ του Στέρλινγκ στο 57ο λεπτό. Πλέον τα «λιοντάρια» έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

H Αγγλία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και είχε δοκάρι με τον Φοντέν μόλις στο πέμπτο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα απείλησαν ξανά με τους Στέρλινγκ (7’) και Φίλιπς (8’), ,με τον Λάκοβιτς να λέει «όχι» και στις δύο περιπτώσεις κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Η πίεση των Άγγλων κράτησε για όλο το πρώτο εικοσάλεπτο, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν άλλη σημαντική ευκαιρία. Οι Κροάτες ισορρόπησαν με τον Μόντριτς να πηγαίνει να οργανώσει το παιχνίδι από πιο πίσω, ενώ είχαν και δύο υποψίες ευκαιριών με τον Πέρισιτς προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Άγγλοι μπήκαν και πάλι αγριεμένοι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Στέρλινγκ να υποδέχεται την έξοχη πάσα του Ρίτσαρντς και να βρίσκει στόχο με δεξί πλασέ. Πέντε λεπτά αργότερα είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Κέιν να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Μάουντ. Μοναδικές ευκαιρίες των Κροατών να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα ήταν με τους Ρέμπιτς και Μπρόζοβιτς, τα σουτ τρων οποίων κατέληξαν άουτ.