overfm.gr | Bloggers | Αυτοκαταστροφικός Παναθηναϊκός

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για τους δύο βαθμούς που άφησε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη.

Το έκανε και αυτό ο φετινός Παναθηναϊκός. Κατάφερε να χάσει δύο βαθμούς σε ένα δικό του ματς. Κατάφερε να δεχθεί την ισοφάριση από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων. Σε τρίτο φετινό ραντεβού με την ομάδα της Αρκαδίας οι πράσινοι δεν νίκησαν. Μετά την ήττα της πρεμιέρας του φετινού πρωταθλήματος, με 1-0 στην Τρίπολη, την ισοπαλία στην εκκίνηση του δεύτερου γύρου, χωρίς γκολ στην Λεωφόρο, ήρθε και το σημερινό απίστευτο σε εξέλιξη 2-2 για να ολοκληρώσει το γλυκό.

Μέχρι να μπούμε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, όλα έμοιαζαν ιδανικά για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Μετά από μέτριο έως κακό ημίχρονο χωρίς να απειλήσει επί της ουσίας την εστία του Αστέρα, κατάφερε μέσα σε ένα δίλεπτο να πετύχει δύο γκολ με τον Φρεντερίκο Μακέντα και να γίνει αφεντικό του ματς. Πραγματικά εκείνη την στιγμή και με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν στην διάθεση τους τον κορυφαίο τους σκόρερ, για τον Μπαράλες ο λόγος, δεν νομίζω να υπήρχε κανείς που να πίστευε ότι οι πράσινοι θα μπορούσαν να μην κερδίσουν τους τρεις βαθμούς. Υπήρχε, όμως, τελικά ένας που πίστευε στην ανατροπή και έκανε ότι μπορούσε για να την δει να γίνεται. Ποιος; Μα ο Μίλαν Ράσταβατς.
Ο προπονητής των Αρκάδων έκανε αλλαγές, το πάλεψε, πεισμωσε τους παίκτες του και έστω και αν χρειάστηκε να βάλει το γκολ της ισοφάρισης ο γκολκίπερ της ομάδας του, κατάφερε να σώσει την παρτίδα παίρνοντας τον ένα βαθμό στο φινάλε. Την ίδια ώρα ο Ρουμάνος τεχνικός των πράσινων….πέταγε αητό έχοντας μείνει στην Καθαρά Δευτέρα. Δεν κατάλαβε τι γινόταν στο ματς, είδε την ομάδα του να οπισθοχωρεί διαρκώς, δεν τον “ξύπνησε” ούτε το πρώτο γκολ των γηπεδούχων και περίμενε απλά να λήξει το παιχνίδι. Συνήθως αυτός που επιμένει, αυτός που το κυνηγά, αυτός που δεν είναι θιασώτης της λογικής του ώριμου φρούτου, ανταμείβεται. Έτσι και σήμερα. Ο Αστέρας Τρίπολης το έψαξε, το κυνήγησε, το πέτυχε και ανταμείφθηκε.
Η ισοπαλία κάνει μεγάλο κακό στον Παναθηναϊκό. Είχαμε πει πριν την έναρξη των play-off ότι το τριφύλλι για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες να πάρει ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, θα πρέπει να πάρει τους έξι πόντους με τον Αστέρα και να κερδίσει μέσα τους δύο Δικέφαλους. Μετά το σημερινό η πρώτη συνθήκη πήγε περίπατο. Μια νίκη στην Τρίπολη θα έβαζε σε πίεση όλους τους άλλους ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων σε Πειραιά και Θεσσαλονίκη. Αντίθετα η ισοπαλία και ο ένας βαθμός κρατά σε απόσταση τους πράσινους και αυξάνει το δικό τους άγχος αντί των αντιπάλων τους. Η διακοπή για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων ίσως βοηθήσει λίγο την ομάδα να αποφορτιστεί και να μπει δυναμικά στην επανεκκίνηση. Ίδωμεν…