overfm.gr | Τένις | Αυστραλιανό Όπεν Τιμ – Κύργιος : Αποκλεισμός του Ελληνοαυστραλού σε αγώνα «θρίλερ»

Ο Ντόμινικ Τιμ, σε έναν φανταστικό αγώνα, επέστρεψε από το 0-2 σετ κόντρα στον Νικ Κύργιο και επικράτησε εντέλει με 3-2 (4-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4) , παίρνοντας την πρόκριση στους «16» του Australian Open.

Μετά από 3 ώρες και 20 λεπτά συναρπαστικής μάχης, ο Τιμ κατάφερε να περιορίσει το δυναμικό ξεκίνημα του  Κύργιου και τον «τιμώρησε» για τα αρκετά underarm σερβίς που επιχείρησε, αλλά και για την πρόθεσή του να προκαλεί με τη συμπεριφορά του.

Τελικά, ο τενίστας από την Αυστρία έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές του ματς και μας θύμισε τον τενίστα των δύο τελευταίων χρόνων που δεν τα παρατάει ποτέ και είναι ικανός να διαχειριστεί οποιαδήποτε δυσκολία και αντίπαλο του παρουσιαστεί.

Ο 27χρονος Αυστριακός, Νο3 του ταμπλό και του κόσμου, τελείωσε το ματς με το υπέροχο one handed backhand του στην ευθεία του Κύργιου και πανηγύρισε ψύχραιμα μια τεράστια ανατροπή.

Στον 4ο γύρο, ο Τιμ θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ που νωρίτερα την Παρασκευή πήρε ξεκούραστα την πρόκριση επί του τραυματία Πάμπλο Καρένιο Μπούστα (6-0, 1-0, ret.)