overfm.gr | Διεθνή | «Αέρα» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας η Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Ρέιντζερς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας, όπως προκρίθηκε και η Χιμπέρνιαν.

Το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Σκωτίας πήρε η Ρέιντζερς, μετά το, άνετο, 3-0 στην έδρα της Νταντί.

Στο 9ο λεπτό, η Ρέιντζερς προηγήθηκε με τον Κόνορ Γκόλντσον όταν η μπάλα στρώθηκε μπροστά του.

Στο 25′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζέιμς Ταβερνιέ, η Ρέιντζερς έκανε το 0-2, ενώ, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άαρον Ράμσεϊ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ, με τη φανέλα της πρωταθλήτριας, αφού η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 87ο λεπτό, ο Φάσιον Σακάλα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χιμπέρνιαν προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, η Μάδεργουελ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Μουγκαμπί αποβλήθηκε, με απευθείας κόκκινη, για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Στο 15′, ο Μέλκερσεν άνοιξε το σκορ και στο 37′ έκανε το 0-2. Ο Τζο Έφορντ μείωσε, στο 43ο λεπτό, σε 1-2, αλλά, στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκορκαι η Χιμπέρνιαν προκρίθηκε.