overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΛ-Απόλλων Σμύρνης 0-1: «Θύμα» του και η Λάρισα

Ο Απόλλων Σμύρνης έφυγε από το χιονισμένο Αλκαζάρ με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και ισοφαρίζοντας ρεκόρ 25χρόνων.

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε στο Στάδιο Αλκαζάρ τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 17η αγωνιστική της Super League 1. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε τη νίκη με 1-0 και έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες σε εκτός έδρας παιχνίδια, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της από τη σεζόν 1994-95. Αντίθετα η Λάρισα δεν μπόρεσε να σπάσει το ρόδι και να φέρει την πρώτη της νίκη από τη στιγμή που επέστρεψε στο Αλκαζάρ.

Λάρισα και Απόλλων μπήκαν δυναμικά και με ορμή στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας από νωρίς το γκολ. Η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 2′ για τον Απόλλωνα με δυνατό σουτ του Φερνάντεθ που απέκρουσε ο Μπάγιτς. Η ΑΕΛ απάντησε στο 10′ όπου η μπάλα, μετά από γύρισμα του Ντουρμισάι, πέρασε από τον Βέρχουλστ, αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να βάλει την προβολή ο Πινακάς. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν άρχισαν να πιέζουν από το 30′ και μετά και στο 41′ έχασαν μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Ντουρμισάι να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα, κυρίως, να κρατάει μπάλα. Στο 55′ η κεφαλιά του Φερνάντεθ, μετά από σέντρα του Ντάουντα, πέρασε άουτ, ενώ στο 63′ το σουτ του Νιγηριανού πέρασε δίπλα από την εστία, μετά από πάσα του Τσιλούλη. Η ΑΕΛ παρά το ρίσκο του Τάτση με την είσοδο και του Γιουνές δίπλα σε Ντουρμισάι, Πινακά, δυσκολευόταν να απειλήσει. Στο 73′ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ με τον Ντάουντα να βγάζει τρομερή πάσα στον Τσιλούλη, ο οποίος πλάσαρε από δεξιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρουν το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν τα κατάφεραν με τους παίχτες του Απόλλωνα να παίρνουν ένα ακόμη σπουδαίο διπλό.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μπέρτος, Ζίζιτς, Τσόσιτς, Μιχαήλ, Φιλίπ, Σπαρβ, Κολομπίνο , Νικολιάς, Ντουρμισάι, Πινακάς.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Κολ, Λαγός, Φερνάντεθ, Μουνιέ, Τσιλούλης, Ντάουντα.

Διαιτητές: Ευστάθιος Γκορτσίλας, Αθανάσιος Κολοσιώνης, Ηλίας Παπαδόπουλος

4ος Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος