overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚΑΡΑ για πολλά γούστα φεύγει αήττητη από την Ολλανδία

Η ΑΕΚ παίζοντας για ακόμη μία φορά πιεστικά επικράτησε 1-0 της Ουτρέχτης και φεύγει με τρεις στις τρεις νίκες από την Ολλανδία.

Η ΑΕΚΑΡΑ του Αλμέιδα δεν χάνει. Στο τρίτο φιλικό επι ολλανδικού εδάφους η Ένωση πήρε την τρίτη νίκη, επικρατώντας 1-0 της Ουτρέχτης με πιεστικό ποδόσφαιρο και σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία.

Η εικόνα του αγώνα:

Η ΑΕΚ όπως και στα άλλα ματς από την αρχή πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε με υποδειγματικό τρόπο ψηλά. Η ομάδα του Αλμέιδα κυρίως απείλησε με σουτ εκτός περιοχής. Ο Τσούμπερ για ακόμη μία φορά ήταν πολύ ενεργός και απείλησε δύο φορές τον Μπάρκα μία στο 2΄ και μία στο 19΄.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 24΄ ο Γκαρσία με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Αρκετά απειλητικό και το μακρινό σουτ του Πινέδα στο 31′, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Παράλληλα η αμυντική γραμμή της Ένωσης ήταν εξαιρετική και δεν απειλήθηκε έτσι έμεινε το 0-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Αργεντινός τεχνικός ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με την ίδια ενδεκάδα. Αυτή ήταν που βρήκε και το γκολ. Στο 50΄ ο Λιβάι Γκαρσία με μία ωραία ενέργεια και ένα φοβερό πλασέ έκανε το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 79′ έφτασε στη μεγαλύτερή της στιγμή, με τον Φέρμαν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά να κάνει κακό τελείωμα. Στο 86΄ και πάλι ο Έλληνας πορτιέρο κράτησε το 0 για την ΑΕΚ στο σουτ του Μαχί.

Έτσι η ΑΕΚ φεύγει με τη νίκη από την Ολλανδία και ετοιμάζεται για τα δύο της τελευταία φιλικά.