overfm.gr | Χάντμπολ | ΑΕΚ Χάντμπολ: Νίκησε εύκολα τον Διομίδη με 37-25

Στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ομάδα του Άργους και πήρε μια άνετη νίκη για να συνεχίσει το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδος φιλοξένησε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ τον Διομίδη Άργους για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Χάντμπολ Premier, με την Ένωση να μην δυσκολεύετε ιδιαίτερα και να παίρνει τη νίκη με 37-25.

Μπορεί να μην είχε να αγωνιστεί για περισσότερο από μια εβδομάδα, ωστόσο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έδειξε γιατί θεωρείται και φέτος το φαβορί για να κατακτήσει τον τίτλο, με τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων» να δείχνουν από το 1ο λεπτό του αγώνα τις διαθέσεις τους για το παιχνίδι.

Mε τους Τζηρά και Ουγκάλντε σε πολύ καλή βραδιά η ΑΕΚ πήρε από την αρχή του αγώνα το κεφάλι στο σκορ, χωρίς ωστόσο να χτίσει μεγάλη διαφορά από τον αξιόμαχο Διομίδη. Κάπως έτσι μετά τα μέσα του πρώτου μέρους, η Ένωση σταδιακά ανέβασε το σκορ του παιχνιδιού, κάτι το οποίο οφειλόταν κατά πολύ μεγάλο βαθμό στον διεθνή τερματοφύλακα της Πέτρο Μπουκοβίνα.

Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 21-15 υπέρ των «κιτρινόμαυρων» οι οποίοι στην επανάληψη έκαναν απλά διατήρηση των δυνάμεων τους, αφου ακολουθούν αρκετά δύσκολα παιχνίδια κυρίως στην Ευρώπη.

Κάπως έτσι το παιχνίδι όσο παιρνούσε η ώρα έγινε τυπική διαδικασία με την ΑΕΚ να παίρνει μια εύκολη νίκη και να συνεχίζει το νικηφόρο της σερί στο πρωτάθλημα, το οποίο έχει κατακτήσει τις δυο προηγούμενες σεζόν.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-4, 8-7, 10-9, 17-12, 21-15, 25-16, 28-17, 29-20, 31-21, 34-24, 37-25

ΑΕΚ (Δημητρούλιας) Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 9, Νικολαϊδης 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 7, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 1, Μπεριά 4.

Διομήδης Άργους (Βασιλόπουλος) Σεβέλεφ 3, Ζβάνια, Τσιμπούλας 3, Χέσοβιτς, Χιόνης 3, Μούχιτς 1, Μάλλιος 7, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Πατασούρι, Μούγιτς 1, Ροντρίγκες  2.