overfm.gr | Conference League | AEK – Βελέζ 1-0 (2-3 πέναλτι): «Μαύρη» σελίδα για την ΑΕΚ [vids]

Η ΑΕΚ τα έκανε μαντάρα και έμεινε εκτός Ευρώπης από τον… Ιούλιο.

Εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο έμεινε η ΑΕΚ, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι από τη Βελέζ. Η Ένωση κατάφερε να στείλει το ματς στα πέναλτι με το χρυσό γκολ του Μάνταλου στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας, αλλά στη διαδικασία των πέναλτι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση. Ο Στάνκοβιτς έπιασε δύο πέναλτι της Βελέζ, αλλά η Ένωση έχασε συνολικά τρία πέναλτι και βρέθηκε στο… καναβάτσο.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπακάκης έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξία, η μπάλα κατέληξε στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα. Η Βελέζ απάντησε στο 14′, αλλά το σουτ του Τσότσιτς μέσα από την περιοχή είχε την ίδια κατάληξη.

Ο Αργεντινός επιθετικός της ΑΕΚ έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία. Ο Μιχάλης Μπακάκης έκανε ξανά τη σέντρα, ο Αραούχο βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά η κεφαλιά του πήγε στο κέντρο της εστίας και πάνω στον τερματοφύλακα της Βελέζ.

Ο Αραούχο συνέχισε να σπαταλάει ευκαιρίες και έχασε τη μεγαλύτερη του ματς. Ο Αργεντινός ύστερα από εξαιρετική πάσα του Σιμάνσκι βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο 36′ λίγο έλειψε να το πληρώσει η ΑΕΚ, καθώς από το πουθενά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν φάση, αλλά ο Στάνκοβιτς έκανε μία σπουδαία επέμβαση.

Ο Αραούχο δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έχασε και τέταρτη κλασική ευκαιρία. Ο επιθετικός της Ένωσης βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκντάνοβιτς, έπιασε γεμάτο το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Βελέζ είπε ξανά όχι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε κοντά στο σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία έβγαλε ωραία πάσα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Τάνκοβιτς έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Η Βελέζ κατάφερε να ρίξει το ρυθμό και περιόρισε την Ένωση. Ο Μιλόγεβιτς έριξε στη μάχη και τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πήρε τη θέση του Τάνκοβιτς, που ήταν άφαντος σε όλη την αναμέτρηση.

H AEK δεν μπορούσε να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και το άγχος και η πίεση φαινόταν να την κυριεύουν. Στο 75′ ο Τζαβέλλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ακυρώθηκε το γκολ σωστά ως οφσάιντ. Στο 80′ ο Λιβάι Γκαρσία έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Ο παίκτης της ΑΕΚ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του κατέληξε δίπλα από το δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπακάκης βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή και οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι, αλλά στο ριπλέι φαίνεται να υπάρχει παράβαση πάνω στον παίκτη της Ένωσης.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Ο Ιρανός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από τα πλάγια έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα και πάλι κατέληξε εκτός εστίας. Η ΑΕΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να βρει το χρυσό γκολ. Ο Μάνταλος στο 90+8 βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή, εκτέλεσε τον Μπογκντάνοβιτς και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό και υπήρχαν συνεχόμενα φάουλ. Στο 105+1΄η ΑΕΚ με τον Αραούχο έχασε την ευκαιρία να πάρει σκορ πρόκρισης, καθώς ο Αργεντινός εκτέλεσε στην αντεπίθεση, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς είχε την απάντηση. Το πρώτο μέρος της παράτασης ολοκληρώθηκε δίχως άλλη αξιόλογη φάση. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες ήταν φανερά κουρασμένοι και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες περιπτώσεις κι έτσι το ματς πήγε σβηστά στα πέναλτι.

Ο Γεοργίγκεβιτς εκτέλεσε το πρώτο πέναλτι για τη Βελέζ, αλλά ο Στάνκοβιτς με τα πόδια απέκρουσε και έδωσε προβάδισμα με το… καλημέρα στην ΑΕΚ. Η Ένωση, όμως, το έχασε κατευθείαν, καθώς ο Ανσαριφάρντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Μπραντάο ήταν ο πρώτος παίκτης που ευστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι και έκανε το 0-1 για τη Βελέζ. Ο Τζαβέλλας ισοφάρισε, αν και ο Μπογκάντοβιτς έπεσε καλά, αλλά δεν βρήκε όσο θα έπρεπε την μπάλα.

Ο Στάνκοβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ, καθώς έπιασε και δεύτερο πέναλτι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση. Ο Σάκχοφ εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του συμπαίκτη του και έδωσε τα ηνία στους κιτρινόμαυρους (2-1). Ο Ζιβιάνοβιτς έφερε τα πέναλτι στα ίσια, καθώς το πέναλτι που εκτέλεσε ήταν άπιαστο, με την μπάλα να πηγαίνει στο γάμα της εστίας του Στάνκοβιτς.

Ο Μπογκντάνοβιτς, όμως, μιμήθηκε τον Στάνκοβιτς, καθώς έβγαλε το πέναλτι του Λόπεζ και έφερε τη διαδικασία των πέναλτι στα ίσια. Ο Ζβόνιτς στο πέμπτο πέναλτι της Βέλεζ ήταν εύστοχος και τελευταίος ήταν ο Σέρχιο Αραούχο. Ο Αργεντινός, όμως, ήταν μοιραίος. Ο Μπογκντάνοβιτς έπιασε το πέναλτι και έστειλε τη Βελέζ στην επόμενη φάση.