overfm.gr | Super League 2 | ΑΕΚ Β΄- Εργοτέλης 1-1 – Πήρε έναν πόντο χάρις στην γκολάρα του Γκαρσία

Ο Τζούντα Γκαρσία έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ Β΄, ωστόσο ο Εργοτέλης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ΑΕΚ Β΄ «κόλλησε» στο 1-1 με τον Εργοτέλη, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της του Νότιου Ομίλου της Super League 2. Ο Γκαρσία με μία πολύ ωραία προσπάθεια  άνοιξε το σκορ και οι Κρητικοί διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στο 33΄.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Ο Γκίνης αρχικά έβαλε stop στον Κόνραντ στο 11΄ και στην αμέσως επόμενη φάση ο Λάτσι απομάκρυνε την μπάλα στην γραμμή, έπειτα από πλασέ του Κοκκίνη.

Η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε και κόντρα στην ροή του αγώνα έκανε το 1-0. Στο 16΄ Τζούντα Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε την ατομική ποιότητά του και με μία βολίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «γάμα» του Τσέλιου.

Μάλιστα η Ένωση έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο τέρμα, όταν το σουτ του Γιούση πέρασε ελάχιστα άουτ.

Από την στιγμή που ο Γιούσης δεν κατάφερε να «τελειώσει» το ματς, ο Εργοτέλης το έφερε στα ίσα. Συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό, ο Κόνραντ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο είχε υποπέσει ο Λάτσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και ασκούσαν πίεση ψηλά. Οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων» είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Αντίθετα οι Κρητικοί κατάφεραν να γίνουν αντιληπτοί στην εστία του Χατζηεμμανουήλ, όταν ο Πέιος εξαπέλυσε ένα σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Κορνέζος, Ραντόνια, Μιτάι (71’ Γεωργέας), Λάτσι (46’ Γιαννούτσος), Μουστακόπουλος (90’+5’ Αρβανίτης), Ρουκουνάκης, Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία, Παρράς, Γκολφίνος (71’ Κοσίδης).

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης (72’ Κατσούρη), Σερβιλάκης, Μίκο, Σαρρής (59’ λ.τ. Κόλα), Μπουτσάκης (83’ Νεράλ), Πέιος, Βουτσάς, Κοκκίνης (72’ λ.τ. Κουτάντος), Κόνραντ (83’ Πατρινός), Άμπι.