ΣΠΟΡ

ΑΕΚ – Σαλαμίνα 42-17 – Φοβερό ξεκίνημα για την περσινή πρωταθλήτρια

Η περσινή πρωταθλήτρια, ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στην πρεμιέρα της Handball Premier, καθώς επικράτησε της Σαλαμίνας με 42-17.

19.09.2021 | 14:56

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε «τρομακτική» εμφάνισε, καθώς συνέτριψε τη Σαλαμίνα με 42-17, στην πρώτη αγωνιστική της Handball Premier. Έτσι, ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της για τη φετινή σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν, ήδη, από το πρώτο πεντάλεπτο, δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Προηγήθηκαν με 9-2 στο 10ο λεπτό, ενώ έφτασαν στο ημίχρονο προηγούμενοι 20-9.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο στην άμυνα, σημειώνοντας το 26-12 στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +20 (35-15 στο 53′), με τον δικέφαλο να μετατρέπει τη συνέχεια του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Τελικά, η Ένωση πήρε τη νίκη με 42-17.