overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννενα – Νίκη (2-0) «ανάσα» για την «Ένωση» [vid]

Αν και προβλημάτισε, η «Ένωση» επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Super League 1

Με γκολ του Μάνταλου και του Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ κέρδισε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ σε ματς για την 24η αγωνιστική της Super League.

Η «Ένωση» επέστρεψε στις νίκες, κάτι που άπαντες στον σύλλογο το ήθελαν πολύ. Και αυτό γιατί, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, υπό ιδιαίτερα έκρυθμη κατάσταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, η ΑΕΚ νίκησε και κράτησε διαφορά ασφαλείας για την 3η θέση.

Ο… λυτρωτής του «Δικέφαλου» ήταν ο Πέτρος Μάνταλος, που δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έδωσε τη λύση. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος που σφράγισε τη νίκη, την οποία είχε κρατήσει από νωρίς ο Τσιντώτας με σπουδαίες επεμβάσεις.

Η στιγμή του γκολ, ήταν κομβική κόντρα στην ομάδα του Ηρακλή Μεταξά. Καθώς η ΑΕΚ πιεζόταν ιδιαίτερα από τον χρόνο, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει στην εξέδρα και όλα να δείχνουν να στραβώνουν.

Ο Μάνταλος έδωσε ανάσα ανακούφισης, αν και η ΑΕΚ συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της. Πέραν του Μάνταλου, φοβερός ο Τσιντώτας όποτε χρειάστηκε, σπουδαίο ματς από τον Ρότα, σε πολύ κακή μέρα ο Βράνιες.

Όλα τελείωσαν εν τέλει στο 88ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Καρίμ και ο Ιρανός με κοντινό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα (90’ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Άμραμπατ, Γκαρσία (90’+2 Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (67’ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Ποζνάνσκι (66’ Ρίζος), Παντελάκης, Καραχάλιο (80’ Λώλης), Στάνκο, Οικονομόπουλος (80’ Μπρένερ), Λιάσο (80’ Μορέιρα), Ντομίνγκεζ (89’ Μίνα), Περέα.