overfm.gr | ΣΠΟΡ | ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 36-27: Εύκολη επικράτηση για την «Ένωση»

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο του πρώτου τελικού για την Hanball Premier και επικράτησε με 36-27.

Το 1-0 έκανε η ΑΕΚ στην σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Hanball Premier, επικρατώντας 36-27 κόντρα στον ΠΑΟΚ, με την «Ένωση» να είναι αυτή που ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Δημήτρης Δημητρούλιας, στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε νέα παιδία.

Από την πλευρά του ο «δικέφαλος του Βορρά», πρέπει να δείξει διαφορετική εικόνα αν θέλει να κερδίσει κάτι από αυτήν την σειρά των τελικών.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, πήρε το προβάδισμα με 5-2 και πέρα από ορισμένα σημεία που ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά το σκορ (5-4 και 7-6), δεν του έδωσε άλλα περιθώρια μέσα στο γήπεδο.

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου Τζηράς και Δόμπρης έφτασε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ευκαιρία σε εκείνο το σημείο να μειώσει και πάλι, με την ΑΕΚ να πατάει και πάλι το γκάζι και να κλείνει το ημίχρονο με 19-12.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσε στα πέντε γκολ (22-17) με Καραγκιοζόπουλο και Λιάπη. Η ΑΕΚ όμως πάτησε ξανά γκάζι και με τον Τζηρά και τον Αραμπατζή έφτασε στο 28-18 καθαρίζοντας ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει την σημαντική διαφορά που είχε χτίσει κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με οκτώ τέρματα.