overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2: Προσπέραση και δεύτερος ο ΠΑΟΚ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε το πρώτο του διπλό κόντρα στην ΑΕΚ μετά από εννέα χρόνια σε ματς πρωταθλήματος και το έκανε την κατάλληλη στιγμή, μιας και προσπέρασε στη βαθμολογία τον Άρη και πλέον είναι μόνος δεύτερος.

Τη νίκη με την οποία βρίσκεται πλέον μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της Super League πήρε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ 2-1, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ένωση μετά από εννέα χρόνια και προσπέρασε τον Άρη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ με εκτελεστή τον Κρμέντσικ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στους «ασπρόμαυρους».

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Μίκαελ Κρμέντσικ, ο οποίος έκανε το 0-1 και κέρδισε το πέναλτι για να γίνει το 0-2 με εύστοχο πέναλτι του Σβαμπ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 45′, σέρβιρε το 0-1 στον Κρμέντσικ και έκανε σπουδαία δουλειά εκτός περιοχής κρατώντας μπάλα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Εβγέν Σάκχοφ δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά, κάνοντας συνεχώς φάουλ και βάζοντας μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι του.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Καλή διαιτησία, με τα δύο πέναλτι που δόθηκαν να είναι σωστά.

FACE TO FACE:

Εξαιρετικός τακτικά ο ΠΑΟΚ του Γκαρσία, με την τριάδα στην άμυνα να του βγαίνει γι’ακόμη μία φορά.

Ο Χιμένεθ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα αλλά η ΑΕΚ έδειξε ξανά μέτριο πρόσωπο.

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Μετά από ένα αρκετά νευρικό μισάωρο όπου έγιναν αρκετά λάθη και παίχτηκε ποδόσφαιρο κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Κρμέντσικ έφυγε στην πλάτη της ένωσης της ΑΕΚ και έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη να τον σταματά σε πρώτη φάση και στη συνέχεια να κάνει κακή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα η «ένωση» βγήκε επικίνδυνα μπροστά και είχε διπλή φάση με Ανσαριφάρντ και Κρίστισιτς όμως να μην απειλούν ιδιαίτερα. Στο 41′ ένα σουτ του Σέρβου σταμάτησε στον Πασχαλάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Γαλανόπουλο να περνά εύκολα τον Μιχαηλίδη και να πατά περιοχή, εκτελώντας τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ ο οποίος έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκαρσία πέταξε στο παιχνίδι τον Ουάρντα, ο οποίος σέρβιρε υπέροχα την μπάλα στον Κρμέντσικ που με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1 στο 47′. Μετά από δύο λεπτά ο Τσέχος κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Λόπεζ, με τον Σβαμπ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Δέκα λεπτά αργότερα, ένα καλό σουτ του Ροντρίγκο πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 65′ το φάουλ του Λόπεζ έφυγε έξω. Μέχρι το 88′, η ομάδα του Χιμένεθ δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, το πέναλτι όμως του Τσιγγάρα στον Κρίστισιτς έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να πιέσει και να μπει στο ματς. Έτσι και έγινε, με τον Τάνκοβιτς να εκτελεί σωστά τον Πασχαλάκη και να μειώνει σε 1-2, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του αγώνα και έφυγαν με μεγάλο τρίποντο από το ΟΑΚΑ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Νταντσένκο (Βασιλαντωνόπουλος), Νεντελτσεάρου (Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Σάκχοφ (Κοσίδης), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (Σιμάνσκι), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μπάμπα, Ντούγκλας (Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ροντρίγκο, Μουργκ (Ουάρντα), Α. Ζίβκοβιτς (Τζόλης) και Κρμέντσικ (Σφιντέρσκι)