overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2 – Aπόδραση στις καθυστερήσεις για τους Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ με δυο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 2-1 σκορ στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι με φινάλε που θα γραφτεί στην ιστορία.

Τι παιχνίδι ήταν αυτό! Ενώ η ΑΕΚ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της χάρη στο γκολ του Αντρέ Σιμόες στο 83 λεπτό, δυο υπέροχα τέρματα από τους φιλοξενούμενους στο 90+5 και στο 90+7 έδωσαν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε μια απόδραση βγαλμένη από ταινία στο ΟΑΚΑ!

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλε πίεση στον αντίπαλο της, με τον ΠΑΟΚ να κοιτάζει να κρατήσει «σφικτή» την άμυνα του και να χτυπήσει στην πλάτη της αντιπάλου της. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μήτογλου μετά από εξαιρετικό φαουλ του Άμραμπατ με το γκολ ωστόσο να μην μετράει ποτέ, καθώς ο Έλληνας αμυντικός ήταν για χιλιοστά εκτεθειμένος.

Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι ισορρόπησε ελάχιστα, με την ΑΕΚ ωστόσο να παραμένει καλύτερη στο παιχνίδι χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει γκολ κάποιες από τις τελικές της. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη οι δυο προπονητές δεν άλλαξαν τα πλάνα τους, με το παιχνίδι να είναι ακριβώς όπως το πρώτο μέρος. Μάλιστα ο Λουτσέσκου θέλησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα της ομάδας του με αποτέλεσμα να περνά τους Μίτριτσα και Σάστρε στις θέσεις των Τσιγγάρα και Λύρατζη αντίστοιχα, με τον  τον ΠΑΟΚ από αυτό το σημείο και έπειτα να αρχίζει να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.

Παρόλα αυτά η ΑΕΚ πάλι από μια στημένη φάση κατάφερε να σκοράρει, ξανά με τον Μήτογλου με το γκολ να ακυρώνεται αυτή την φορά για οφσαίντ του Αραούχο πριν η μπάλα φτάσει στον αμυντικό της Ένωσης, ο οποίος για κακή του τύχη βρήκε δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα χωρίς όμως να μετρήσει κανένα!

Τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ότι δεν έγινε σε 82 λεπτά αγώνα έγινε από το 83 και έπειτα, καθώς πρώτα η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει με τον Αντρέ Σιμόες έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Λιβάι Γκαρσία, με το γκολ πάλι να εξετάζεται στο VAR, ωστόσο αυτή την φορά να μετράει και να κρατάει στα χέρια της την πρόκριση μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Εκεί ο Κούρτις με το γκολ της καριέρας του «εκτέλεσε» εν ψυχρό τον Τσιντώτα, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του και δίνοντας επί της ουσίας την πρόκριση στην ομάδα του. Όπως είναι λογικό, το γκολ πανηγυρίστηκε δεόντως από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, με τον μέσο του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει με τον γνωστό προκλητικό του τρόπο μπροστά από την εξέδρα των επίσημων και στην ουσία να «διαλύει» την ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να δεχτεί και δεύτερο τέρμα στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, με το παιχνίδι να μην έχει νόημα πλέον.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ ο οποίος είδε τρία γκολ της ΑΕΚ να ακυρώνονται σε δυο αγώνες και την τύχη να του χαμογελά σε μεγάλο βαθμό, αφού με βάση την εικόνα των ομάδων και στα δυο παιχνίδια, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας κατάφεραν να πάρουν μια… αναπάντεχη πρόκριση και να βρεθούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης για μια ακόμη φορά, με τους Θεσσαλονικείς να αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό σε μια άτυπη ρεβάνς του περσινού τελικού.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Γιαννίκης):Τσιντώτας, Ρότα (90’ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Αμραμπατ (90’+ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (90’ Λε Ταλέκ)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63’ Σάστρε), Ινγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (90’+ Μουργκ), Τσιγγάρας (64’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς (82’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ακπομ