overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Ο Μουργκ απέδωσε δικαιοσύνη!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (1-1) σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά πίσω στο σκορ από το 23′.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που κρατούσε τους τρεις βαθμούς της νίκης επί 89′ λεπτά στο ματς των «δικεφάλων» κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει το μοναδικό γκολ του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή, όμως τότε ο Μουργκ  σκόραρε με το κεφάλι και «μοίρασε το καρπούζι» σε έναν αγώνα που οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατούν το ζητούμενο, δηλαδή τη νίκη.

Στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δραστήριος από τους «κιτρινόμαυρους», όμως η ΑΕΚ που είχε αρκεστεί στο να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να την απειλεί, αλλά να του δίνει τους χώρους, είδε τους Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ να συνεργάζονται άψογα στο 23ο λεπτό και με το εξαιρετικό τελείωμα του Ιρανού βρήκε πρώτη το γκολ, προσδίδοντας άγχος στο παιχνίδι των «ασπρόμαυρων».

Ο «δικέφαλος του βορά» στο πρώτο 20λεπτο πατούσε καλύτερα και οι παίκτες του έβγαιναν απειλητικά προς την περιοχη της ΑΕΚ, όμως οι τελικές τους πάσες δεν ήταν τέτοιες που να επιτρέπουν στον Τσιντώτα να ανησυχεί. Στο 21ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς σούταρε στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρα έξω από τα δοκάρια του, στην πιο αξιόλογη φάση μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έψαχνε πιο ζωηρά το γκολ, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ! Ο Τάνκοβιτς διέσχισε το γήπεδο προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, είδε τον Ανσαριφάρντ μπροστά του και με ένα μαγικό σκάψιμο της μπάλας τον έβγαλε σε θέση βολής. Ο Ιρανός σούταρε με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κόντρα στη μέχρι τότε ροή του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ παρά το σοκ, αντέδρασε άμεσα. Στην επόμενη φάση ο Τζόλης κατέβασε την μπάλα σε σέντρα του Μάτος, όμως η μπάλα είχε βρει στο χέρι του και το γκολ ακυρώθηκε. Το παιχνίδι κάπου εκεί, έγινε πολύ όμορφο. Η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό και να εξαρτάται από τις εμπνεύσεις του Τάνκοβιτς, ο οποίος ξεχώρισε με το παιχνίδι του.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τον ΠΑΟΚ να γίνεται ακόμα πιο πιεστικός, και να καταφέρνει να ισοφαρίσει στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του Μουργκ. Οι ποδοσφαιριστές του Φερέιρα κυνηγούσαν το γκολ, όμως δεν το έκαναν με ορθόδοξο τρόπο και κάθετο παιχνίδι, αλλά σε σέντρες τις οποίες η άμυνα της ΑΕΚ απομάκρυνε.

Η κατοχή της μπάλας ξεπέρασε κατά διαστήματα το 70% υπέρ του ΠΑΟΚ που προσπαθούσε να διασπάσει τη μαζική άμυνα της Ένωσης, με τον Άμπελ Φερέιρα να χρησιμοποιεί όσα «όπλα» διέθετε. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με καλύτερη ένα σουτ του Σβιντέρσκι που «έξυσε» το οριζόντιο δοκάρι στο 78΄ και κατάφερε να βρει το γκολ που άξιζε 100% στην εκπνοή του αγώνα. Στο 89΄ από σέντρα του Μπίσεσβαρ και κεφαλιά του Σβιντέρσκι, ο Μουρ πήρε νέα κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Οι τρεις αλλαγές του Φερέιρα «λύτρωσαν» τον ΠΑΟΚ ο οποίος στις καθυστερήσεις είχε και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Τσιντώτας ήταν ο «σωτήρας» της ΑΕΚ καθώς στο 96΄ νίκησε τον Σφιντέρσκι σε τετ-α-τετ.

Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία) Κίτρινες: Νεντελτσεάρου, Κρίστιτσιτ, Σάκχοφ – Μιχαηλίδης

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνίντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο (70΄ Βασιλαντωνόπουλος), Μιτάι (46΄ Λόπες), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Λιβάγια, Τάνκοβιτς (60΄ Αλμπάνης, 80΄λ.τρ. Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60΄ Ολιβέιρα)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (68΄ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Εσίτι (58΄ Νινούα), Σβάμπ, Ζίφκοβιτς (80΄ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (68΄ Σφιντέρσκι), Τσόλακ.