overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Η «μαχαιριά» του Λιβάι

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Με ασίστ του Μαχαίρα και γκολ του Γκαρσία στις καθυστερήσεις, η Ένωση ισοφάρισε (1-1) στο φινάλε τους «πράσινους» που οπισθοχώρησαν υπερβολικά στο δεύτερο μέρος και διατήρησε το +5. Ο Ιωαννίδης είχε ανοίξει το σκορ στο 36′.

Το «χρυσό» γκολ του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις του ματς του ΟΑΚΑ έδωσε στην ΑΕΚ το ελάχιστο που δικαιούνταν, με την ισοπαλία 1-1. Η Ένωση ήταν καλύτερη από το «τριφύλλι», στο δεύτερο μέρος κυριάρχησε, αλλά τελικά πήρε τον βαθμό που την διατήρησε στο +5 από τον Παναθηναϊκό. Σε ένα ματς που οι «πράσινοι» αξιοποίησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, κράτησαν το προβάδισμα τους για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όμως, η οπισθοχώρηση της ομάδας του Μπόλονι επέτρεψε σε εκείνη του Χιμένεθ να πάρει το λιγότερο που άξιζε, τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Όπως εξελίχθηκε το ματς, το γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων είναι αυτό που θα θυμούνται όλοι. Σέντρα του Μαχαίρα, κεφαλιά του Γκαρσία και «λύτρωση» για την ΑΕΚ στο φινάλε.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Λιβάι Γκαρσία ήταν «φλύαρος» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Πολλές κινήσεις του, συμμετείχε σε πολλές φάσεις, αλλά δεν είχε καταφέρει να κάνει το εύκολο. Το γκολ. Κι αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Θεοδόσης Μαχαίρας αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή του Χιμένεθ, υπό την έννοια πώς έκανε πολλή δουλειά όσο αγωνίστηκε. Και βέβαια, του πιστώνεται η ασίστ για το γκολ της ισοφάρισης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Χουάνκαρ. Ο Ισπανός αμυντικός ήταν μέσα στη φάση του γκολ του Λιβάι Γκαρσία, καθώς έχει χάσει τον εξτρέμ της ΑΕΚ. Στις καθυστερήσεις έπρεπε να κάνει το κάτι παραπάνω, να πάει πρώτος πάνω στην μπάλα. Δεν το έκανε.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Ο Ντένις Χίγκλερ ίσως θα μπορούσε να είχε δώσει περισσότερες κίτρινες κάρτες, αλλά στη δύσκολη φάση και με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε σωστά φάουλ, αντί για το πέναλτι που είχε δείξει αρχικά.

FACE TO FACE:

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Μπόλονι στην αφετηρία του ματς λειτούργησε καλύτερα σε σχέση με την αντίστοιχη της ΑΕΚ. Διότι κάτι έλειπε από την ομάδα του Χιμένεθ που δεν μπορούσε να κάνει φάσεις. Όμως στο δεύτερο 45λεπτο, ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε πολύ και μάλιστα αναίτια, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κερδίσει μέτρα. Οι κινήσεις του Ισπανού από τον πάγκο απέδωσαν, ενώ εκείνες του Μπόλονι δεν βοήθησαν όσο θα περίμενε εκείνος, με αποτέλεσμα να χάσουν οι «πράσινοι» ένα ματς που το είχαν!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Τα πολλά τα λάθη

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν κακό στο μεγαλύτερο διάστημά του. Είναι χαρακτηριστικό πώς ο Παναθηναϊκός έδειξε περισσότερο επικίνδυνος σε σχέση με την ΑΕΚ. Όμως, το κυρίαρχο στοιχείο ήταν τα πολλά λάθη, αβίαστα και «φτηνά» λάθη και από τις δύο πλευρές. Η διαφορά ήταν στη συγκέντρωση. Οι παίκτες του Μπόλονι έδειχναν να έχουν μεγαλύτερη, σε αντίθεση με εκείνους του Χιμένεθ που ήταν νευρικοί και δεν επέδειξαν την απαιτούμενη προσοχή. Είναι χαρακτηριστικό, δε, πώς οι «πράσινοι» ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί στα καίρια σημεία του αγώνα. Όταν είχαν την ευκαιρία να επιτεθούν, να απειλήσουν, το έκαναν, δημιουργώντας προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία της Ένωσης.

Γκολ στην πρώτη φάση

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8′ με τον Καρλίτος, με τον Τσιντώτα να μην αιφνιδιάζετε. Η ΑΕΚ με εξαίρεση τον Μάνταλο, δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις. Ο Ολιβέιρα ήταν εκτός κλίματος. Πολλά φάουλ και μάλιστα, «σκληρά» μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές με τον Χίγκλερ να βγάζει τρεις κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο, αν και θα μπορούσε να είχε δείξει περισσότερες. Διότι οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων του έδωσαν δικαιώματα. Ο Παναθηναϊκός είχε αυξημένη προσήλωση και τον τρόπο να ψάξει το γκολ. Το έκανε, το πέτυχε! Στο 36′ από την προωθημένη μπαλιά του Βιγιαφάνες, το εξαιρετικό κατέβασμα και την ιδανική σέντρα του Καρλίτος και το άψογο τελείωμα, με κεφαλιά, του Ιωαννίδη που νίκησε Βασιλαντωνόπουλο και Τσιντώτα (0-1).

Υπεροχή αλλά χωρίς ουσία

Η αναγκαστική αλλαγή του Ολιβέιρα με τον Ανσαριφάρντ από το 35ο λεπτό άλλαξε λίγο την εικόνα της ΑΕΚ. Η Ένωση μετά το γκολ κέρδισε μέτρα και απείλησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Αλμπάνη, αλλά ο Διούδης ήταν σε καίρια θέση. Με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν ακόμα περισσότερο. Παρόλα αυτά, όμως, ο Παναθηναϊκός αμύνονταν σωστά. Η ανασταλτική του λειτουργία ήταν η κατάλληλη για τη μορφή του αγώνα, μιας και οι παίκτες του Μπόλονι δεν επέτρεψαν στους αντίστοιχους του Χιμένεθ να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Διούδη. Μεμονωμένες φάσεις, κυρίως με σουτ εκτός περιοχής.

Ας είναι καλά το VAR

Μια εξ αυτών ήταν η φάση του 65′ που πήγε να «τινάξει» το ματς στον… αέρα. Αρχικά ο Ολλανδός Χίγκλερ υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Σάντσες στον Ανσαριφάρντ. Μετά από επικοινωνία που είχε με το VAR, τσέκαρε τη φάση και διαπίστωσε πώς το μαρκάρισμα ήταν εκτός περιοχής. Για να υποδείξει τελικά φάουλ, αυτό δηλαδή που είχε συμβεί στη φάση. Εκεί είχε η Ένωση μια καλή στιγμή, με το φάουλ του Μάνταλου. Το «τριφύλλι» μπορεί να μην απειλούσε πλέον, αλλά παρόλα αυτά κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» από την πλευρά τους συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, να φτάνουν στην περιοχή του Διούδη, να κάνουν φάσεις, αλλά να μην μπορούν να βγάλουν μια μεγάλη ευκαιρία, να κάνουν το γκολ.

Έπαιξε με τη… φωτιά και «κάηκε»

Η τακτική των «πράσινων» απέδιδε, αλλά ήταν λες και έπαιζαν με την… τύχη τους. Διότι ήταν ξεκάθαρο πώς η άτακτη οπισθοχώρηση δεν θα απέδιδε, ήταν μια ριψοκίνδυνη πράξη από την πλευρά των «πράσινων». Έτσι, την τελευταία «λέξη» την είπαν οι «κιτρινόμαυροι». Οι αλλαγές του Χιμένεθ τελικά έκαναν τη δουλειά τους, έστω και στις καθυστερήσεις. Ο Μαχαίρας έδωσε την ασίστ, ο Λιβάι Γκαρσία σημάδεψε σωστά με κεφαλιά και η Ένωση «λυτρώθηκε» με την κεφαλιά του (1-1). Κρατώντας το +5 από τον Παναθηναϊκό, αλλά και μια θέση μέσα στην πρώτη τετράδα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70′ Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης) , Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35′ Ανσαριφάρντ).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (‘), Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (70′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (70′ Μακέντα), Ιωαννίδης (90’ Ενγκμπακοτό).

Διαιτητής: Ντένις Χίγκλερ (Ολλανδία), Βοηθοί Διαιτητή: Ρότζερ Χόνινγκ, Ρενς Μπλούμινκ (Ολλανδία), 4ος διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας), Διαιτητής VAR: Γέροεν Μάνσοτ (Ολλανδία), Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες κάρτες: 17′ Αλμπάνης, 40′ Τσιγκρίνσκι, 61′ Μάνταλος, 63′ Λόπες / 14′ Βιγιαφάνες, 65′ Σανκαρέ, 68′ Σάντσες, 79′ Αγιούμπ.