overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0 – «Λευκή» ισοπαλία με [Χ]αμένη την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ όντας καλύτερη δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού που αρνείται να ηττηθεί στα playoffs και οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 0-0.

Ο Παναθηναϊκός αρνείται να ηττηθεί. Σε ένα ματς που η ΑΕΚ απείλησε πολύ τους «πράσινους» δεν κατάφερε να τους νικήσει, «κολλώντας» στο 0-0 στο OAKA και τώρα… τρέχει για Ευρώπη.

Η εικόνα του αγώνα:

Η ΑΕΚ όντας αυτή που χρειάζεται περισσότερο τους τρεις βαθμούς, μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ένωση είχε διάθεση για κυκλοφορία της μπάλας και για επιθετικό ποδόσφαιρο, απειλώντας για πρώτη φορά με τον Χατζισαφί στο 7΄. Λίγα λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ δοκίμασε το πόδι του, όμως δεν βρήκε τον στόχο. Ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του στο 19΄ με τον Μαουρίσιο, του οποίου του σουτ είχε την ίδια κατάληξη με εκείνο του Τσούμπερ.

Μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά, οι «πράσινοι» βρήκαν τα πατήματά τους και είχαν δύο τελικές. Μία με τον Παλάσιος στο 20΄και μία με τον Αϊτόρ στο 21΄. Στο 29΄ πραγματοποιήθηκε η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα. Ο Κώτσιρας έδιωξε απρόσεκτα, η μπάλα πήγε στον Χατζισαφί που εξαπέλυσε μία σουτάρα που σταμάτησε στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ ξανά πήρε τα ηνία στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, χωρίς να κάνει πολλές φάσεις. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου:

Ο Γιοβάνοβιτς ήταν ο πρώτος που κινήθηκε στη «σκακιέρα» προσπαθώντας να κάνει πιο απειλητική την ομάδα του με αλλαγή σχηματισμού: 4-2-3-1 και τον Αϊτόρ πίσω από τον Ιωαννίδη. Η κίνηση αυτή δεν είχε αποτέλεσμα. H ΑΕΚ έγινε ακόμα πιο πιεστική μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν τη μπάλα και να πάρουν ανάσες.

Έτσι, ακολούθησαν ακόμα δύο… πράσινες διορθωτικές κινήσεις με τους Κουρμπέλη, Καρλίτος να παίρνουν θέση στον αγωνιστικό χώρο. Αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα.

Ο Καρλίτος εκτέλεσε κόρνερ κι ο Κουρμπέλης με κεφαλιά ακινητοποίησε τον Στάνκοβιτς, όμως ο ‘Αμραμπατ βρισκόταν πάνω στη γραμμή και απομάκρυνε με το κεφάλι. Ήταν το 67΄ και ο Οφρυδόπουλος «απάντησε» με τον Μάνταλο αντί του Χατζισαφί, αναζητώντας την τελική πάσα που τόσο έλειπε από την ΑΕΚ.

Μετά από όλες τις αλλαγές, το ματς απέκτησε πολύ πιο γρήγορο ρυθμό και μεγαλύτερη ένταση. Στο 72΄ σουτ του Καρλίτος έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 78΄ οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν διαδοχικά λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ και στο 86΄ ο Μπρινιόλι εξουδετέρωσε εύκολα την κεφαλιά του Γκαρσία.

Έτσι έμεινε έως το τέλος το 0-0. Αυτό το αποτέλεσμα που σίγουρα εξυπηρετεί τον Παναθηναϊκό . Από την άλλη η Ένωση βλέπει την Ευρώπη να φεύγει.