overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΑΕΚ: H καλύτερη ομάδα των ημιχρόνων [vid]

Η Ένωση μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα έχει πετύχει έξι νίκες, από τις οποίες στις πέντε ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, κάτι το οποίο το φανερώνουν και οι αριθμοί της. Άλλωστε η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη μετρά 3/3 νίκες με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο της, ενώ μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και μετά έχει 4/4!

H καλύτερη ομάδα των ημιχρόνων

Και στα τέσσερα αυτά παιχνίδια η ΑΕΚ έχει πάει στο ημίχρονο με το προβάδισμα να είναι υπέρ της. Συγκεκριμένα στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό(στο τελευταίο παιχνίδι του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ως προπονητής της ΑΕΚ), οι «κιτρινόμαυροι» νικούσαν στα πρώτα 45΄με 2-0(3-1 τελικό σκορ), με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0(3-0 τελικό), με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό το σκορ του ημιχρόνου ήταν 2-0(3-1 τελικό), ενώ στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της η ομάδα του Γιαννίκη κέρδιζε τον Άρη με 2-0, για να τελειώσει το παιχνίδι 2-1!

Στο μοναδικό παιχνίδι στο οποίο η Ένωση βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει ήταν στην Κρήτη με τον ΟΦΗ, όταν η ΑΕΚ ενώ κέρδιζε με 2-0, εν τέλει προδομένη από τον παίκτη λιγότερο και τις διαιτητικές αποφάσεις, ήρθε ισόπαλη με τους Κρητικούς με 3-3.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ μέχρι και σήμερα έχει σκοράρει 10 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα, ενώ έχει δεχτεί μόλις ένα(στην ήττα από τον ΠΑΟΚ με 2-0 στην Τούμπα), αριθμός ο οποίος όπως είναι λογικό αποτελεί ρεκόρ.

Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν σημαίνουν πως η ΑΕΚ θα μπορέσει να κατακτήσει το πρωτάθλημα, ωστόσο φανερώνουν πως ο δικέφαλος είναι ομάδα η οποία κυριαρχεί στα παιχνίδια της και επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα των αγώνων.