overfm.gr | Α1 Γυναικών | ΑΕΚ – Μαρκόπουλο 3-0: Ασταμάτητο το «κιτρινόμαυρο» σερί [pics]

Νίκη με καλή εμφάνιση για τα κορίτσια της ΑΕΚ, που επικράτησαν με 3-0 σετ κόντρα στην ομάδα του ΑΟ Μαρκοπούλου.

Η Ένωση έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα και εξακολουθεί να κοιτάει ψηλά. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε περίπατο στο πρώτο και στο δεύτερο σετ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι μπήκε αποφασισμένη στο πρώτο σετ να δείξει την δυναμική της και να μην αφήσει περιθώρια στην ομάδα του Μαρκόπουλου να φανεί απειλητική

Με ένα γρήγορο 3-0 η  «Ένωση» έβαλε της βάσεις για να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, κάτι που κατάφερε με τα δυνατά χτυπήματα της Τερέλ, αλλά και από το δυνατό μπλοκ της(22-11).

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε μόνο να μειώσει (25-17) που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου σετ.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου μπήκε θέλοντας να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 3-4. H AEK ανέβασε ρυθμούς, πήρε προβάδισμα (5-4) και στην συνέχεια πήρε και μεγάλη διαφορά(10-4, 17-7), δείχνοντας το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο.

Με καθαρό μυαλό, αλλά και δυνατό μπλοκ η ΑΕΚ πήρε και το δεύτερο σετ με 25-15, πηγαίνοντας στο τρίτο μέρος του παιχνιδιού με τον καλύτερο τρόπο.

Το Μαρκόπουλου δεν κατέθεσε τα όπλα με το σετ να είναι σε ισορροπία αρκετές φορές. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έφτασε στο 28-26 και στο 3-0 στα σετ μένοντας ψύχραιμη στο φινάλε.

ΑΕΚ – ΑΟ Μαρκοπούλου 3-0 (25-17, 25-15, 28-26)

H γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Η ομάδα έδειξε πολύ μεγάλη σοβαρότητα από την αρχή ως το τέλος. Παίξαμε δύο σετ πολύ καλά, κάνοντας όμως και λάθη. Στο τελευταίο σετ πιεστήκαμε αρκετά, το Μαρκόπουλο ανέβασε την απόδοσή του και καταφέραμε και το πήραμε στο τέλος».

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Α.Ο. Μαρκοπούλου): «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Ο αντίπαλός μας πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και μας δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην ανάπτυξή μας. Μόνο στο τρίτο σετ καταφέραμε να κάνουμε πράξη αυτά που είχαμε σχεδιάσει για το ματς. Το μεγάλο κέρδος από το παιχνίδι είναι το άκρως νεανικό σχήμα που αγωνιστήκαμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Περιμένω να επιστρέψουν οι τραυματίες και να μπορέσουμε να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικοί».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μεταξά, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Τσίτσικας, Γραμματεία: Καστάνη.