overfm.gr | Basket League | ΑΕΚ – Κολοσσός 82-85: Κολοσσός στα Λιόσια

Ο Κολοσσός πανηγύρισε μεγάλο διπλό επί Αθηναϊκού εδάφους επικρατώντας με 85-82 επί της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Τεράστιο «διπλό» πανηγύρισε ο Κολοσσός στα άνω Λιόσια, επικρατώντας με της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτασε τις 4 στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας την Ένωση στην βαθμολογία. ΑΕΚ – Κολοσσός 82-85: Κολοσσός στα Λιόσια

O MVP: O Μπράιαν Ανγκόλα. Ο Κολομβιανός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και παρόλο που η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει, το βραβείο του MVP του ανήκει. Τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κολοσσού δύο λεπτά πριν το τέλος που έδωσαν αέρα δύο κατοχών στους Ροδίτες. Η ΑΕΚ στην συνέχεια με 50” στο ρολόι έχασε δύο επιθέσεις με τον Κολοσσό να παίρνει την νίκη.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Δημήτρης Φλιώνης. Ο γκαρντ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να προσφέρει απολύτως τίποτα στην αναμέτρηση. Σε 15 λεπτά συμμετοχής ήταν άποντος με 0/4 δίποντα, ενώ δεν μοίρασε ούτε ασίστ.

THE POINT: Το ποσοστό του Κολοσσού από την περιφέρεια. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη τελείωσε το παιχνίδι με 51% στο τρίποντο, ποσοστό που εν πολλοίς την οδήγησε στην σπουδαία αυτή νίκη.

Το ματς:

ΑΕΚ – Κολοσσός 82-85:  Μουδιασμένη η Ένωση, κυρίαρχοι οι Ροδίτες

Ο Κολοσσός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τον Τιλί να είναι ιδιαίτερα εύστοχος κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους με την συμπλήρωση 6 λεπτών αγώνα (6-13), την ώρα που η Ένωση απειλούσε αποκλειστικά με τον Ανγκόλα.  Ο Κολοσσός συνέχισε να βρίσκει λύσεις και έφτασε μέχρι το +9 με τρίποντο του Μομίροφ (11-20). H AEK δεν κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά με τους Ροδίτες να πιάνουν διψήφιο προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου (16-26).

ΑΕΚ – Κολοσσός 82-85: Κιτρινόμαυρη αντεπίθεση

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στην δεύτερη περίοδο και με 5-0 σερί και τρίποντο του Νίκου Παππά μείωσε στους 5 πόντους (21-26). H Ένωση προβλημάτισε τους Ροδίτες με την βελτιωμένη άμυνα της και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τον Κολόμ (28-29). Ο Κολοσσός δεν επέτρεψε για τα επόμενα λεπτά στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα με τους Ανγκόλα και Μαυροειδή να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο (38-38). Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 38-39.

ΑΕΚ – Κολοσσός 82-85: Ντέρμπι στο κλειστό των Λιοσίων

Η Ένωση πέρασε ξανά μπροστά μετά από πάρα πολύ ώρα στο ξεκίνημα της επανάληψης, ενώ λίγο αργότερα πήρε για πρώτη φορά αέρα δύο κατοχών με φοβερό τρίποντο του Ανγκόλα (48-43). Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 8-0 και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (48-51). Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους με τον Σλαφτσάκη (51-58), με την ΑΕΚ να απαντά με συνεχόμενους πόντους του Φιλιππάκου (57-58). Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου με συνεχόμενα τρίποντα από Παππά και Ανγκόλα για το 63-61 του δεκαλέπτου.

O Κολοσσός με συνεχόμενα τρίποντα του Ουίλιαμς κατάφερε να πάρει αέρα 4 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (63-67) για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα ο Φιλιππάκος (67-67). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά με το παιχνίδι να κρέμεται από ένα σχοινί και τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι συνεχείς.

Ο Κολοσσός με τρίποντο του Μομίροφ και σερί 5-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία (78-80) τρία λεπτά πριν το τέλος, με την ΑΕΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (80-80). Ο Κολοσσός απάντησε με 5-0 σερί μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό (80-85), για να πάρει τελικά την νίκη με το τελικό 85-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85