overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | ΑΕΚ – Κηφισιά 4-0: Γκολ και θέαμα στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0 της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ΑΕΚ δεν συνάντησε αντίσταση ενάντια στην αξιόμαχη Κηφισιά, με την Ένωση να παίρνει τη νίκη με σκορ 4-0. Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν τα γκολ της νίκης στο Β ημίχρονο, με τους Καρίμ Ανσαριφάνρτ, Στράτο Σβάρνα, Μουαμέρ Τάνκοβιτς και Χατζισαφί να είναι οι σκόρερ.

Η ΑΕΚ η οποία κατέβηκε στον αγώνα με αρκετές αλλαγές, έδειξε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πως θα είναι η κυρίαρχος του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη να έχουν όρεξη και να πρεσάρουν την πρώτη πάσα της αντίπαλης ομάδας. Άλλωστε οι παίκτες που αγωνίστηκαν δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχής, κάτι που όπως είναι λογικό είχε σαν αποτέλεσμα να θέλουν να δείξουν πράγματα στον προπονητή τους,

Και μπορεί στο πρώτο ημίχρονο το αποτέλεσμα να ήταν 0-0, ωστόσο στην επανάληψη η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ. Πρώτα στο 52ο λεπτό, όταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με κεφαλιά «νίκησε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0, με τον Στράτο Σβάρνα να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό λεπτό πέντε λεπτά αργότερα για το 2-0.

Το 3-0 ήρθε στο 70ο λεπτό όταν ο Τάνκοβιτς με ένα πολύ δυνατό σουτ έβαλε το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ, με τον Χατζισαφί  τέσσερα λεπτά αργότερα να σκοράρει για να μεγαλώσει παραπάνω τον δείκτη του σκορ. Kάπως έτσι το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού με την ΑΕΚ να παίρνει μια άνετη νίκη και να «καθαρίζει» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Λε Ταλέκ (70’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (64’ Αμραμπατ), Γέβτιτς (80’ Μοχαμάντι), Τάνκοβιτς (70’ Αραούχο), Ανσαριφάρντ (80’ Κοσίδης)

Κηφισιά: Μιχελής, Σμπώκος, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Παυλάκης, Οικονομίδης (61’ Τζέλης), Πρίτσας (46’ Ντοριβάλ), Καλλέργης (61’ Κρητικός), Παπασάββας (82’ Παπαγγελής), Τετέι (73’ Αγγελόπουλος), Γιαννιτσάνης