overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ – Ιωνικός 3-0 : Τριάρα, μπαλάρα, ΑΕΚάρα

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησαν νικηφόρα τη νέα σεζόν, επικρατώντας του Ιωνικού με 3-0 στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ νίκησε τον Ιωνικό 3-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο και μπήκε με το «δεξί» στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε η ΑΕΚ την αναμέτρηση. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς, με τους Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλα και Χατζισαφί στην άμυνα. Λε Ταλέκ και Γαλανόπουλος στα χαφ, ενώ η τριάδα μπροστά τους να απαρτίζεται από τους Άμραμπατ, Μάνταλο και Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Μοναδικός προωθημένος για την Ένωση ήταν ο Σέρχιο Αραούχο.

Ο Ιωνικός, από την άλλη πλευρά, παρατάχθηκε, επίσης, με σύστημα 4-2-3-1. Ο Χουτεσιώτης ξεκίνησε κάτω από τα γκολπόστ, με τους Μύγα, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ και Βαλεριάνο στην άμυνα. Στο κέντρο βρίσκονταν οι Ρομαό και Γκοτσούλιας, με τους Λένις και Άοσμαν και Γκαμπράλ πίσω από τον Τουράμ, για την ομάδα της Νίκαιας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι οπαδοί της ΑΕΚ τίμησαν τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι για την προσφορά του στην ομάδα. Συγκεκριμένα, Ουκρανός ποδοσφαιριστής έλαβε ανθοδέσμη και δέχτηκε την αποθέωση από τους οργανωμένους της «Ένωσης», σε μια πολύ ωραία στιγμή.

Ο Ιωνικός τις ευκαιρίες, η ΑΕΚ το γκολ

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ιωνικός, καθώς σχεδόν με τη σέντρα, έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-1. Ο Τουράμ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, αλλά πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Χωρίς να εντυπωσιάσουν, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 7ο λεπτό, με κεφαλιά του Λε Ταλέκ. Ο Μάνταλος γέμισε στο πίσω δοκάρι, ο Λε Ταλέκ πετάχτηκε και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-0 της Ένωσης.

Ο Ιωνικός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Λένις αστόχησε από πλάγια θέση.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ιωνικός έχασε ακόμα μια ευκαιρία με κεφαλιά του Τουράμ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ στο 17ο λεπτό.

Ο φορ της ομάδας της Νίκαιας, δημιουργούσε, στο σημείο αυτό, αρκετά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ, με τον Βράνιες να δυσκολεύεται να τον αντιμετωπίσει.

Οι κιτρινόμαυροι παρουσίαζαν μεγάλα θέματα στην κυκλοφορία της μπάλας και αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία του Χουτεσιώτη. Από την πλευρά του, ο Ιωνικός έφευγε πολύ συχνά στην κόντρα, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ένωσης.

Στο 29ο λεπτό, ο Τουράμ βρέθηκε για άλλη μια φορά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, όμως, ο Στάνκοβιτς τον έστειλε πλάγια και ο Βραζιλιάνος φορ πλάσαρε ψηλά, άουτ.

Κόκκινη ο Ρομαό, λίγο βελτιωμένη στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ

Τα πράγματα άλλαξαν στο 33ο λεπτό, όταν ο Ιωνικός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, μετά από αποβολή του Ρομαό. Ο Γάλλος χαφ σταμάτησε αντικανονικά τον Άμραμπατ και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας σαφώς πιο δύσκολο το έργο της ομάδας της Νίκαιας.

Στο 38΄, οι Τάνκοβιτς και Άμραμπατ άλλαξαν πλευρές, σε μια προσπάθεια του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να βελτιώσει την – μέχρι εκείνο το σημείο -προβληματική εικόνα των «κιτρινόμαυρων» στην αναμέτρηση.

Στο 42ο λεπτό, ο Άμραμπατ έκανε καλό σουτ από πολύ πλάγια θέση, με τον Χουτεσιώτη να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Η ΑΕΚ πήγε, λοιπόν, στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0, χωρίς, όμως, να έχει «πείσει» με την απόδοσή της. Ο Ιωνικός, γενικά, ήταν καλύτερος, είχε περισσότερες καλές στιγμές, αλλά χωρίς να καταφέρει να βρει κάποιο τέρμα.

Αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για την ΑΕΚ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Στίβεν Τσούμπερ και Σιμάνσκι πέρασαν στη θέση των Τάνκοβιτς και Γαλανόπουλου.

Καταιγιστική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλύτερη εικόνα, με τον Τσούμπερ στο 48΄ και τον Μάνταλο στο 52΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ να απειλούν δις την εστία του Χουτεσιώτη.

Ο Ελβετός εξτρέμ, ήταν γενικά πολύ κινητικός και απείλησε ξανά με σουτ στο 58ο λεπτό με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 61΄, η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Άμραμπατ. Ο Τσούμπερ πέρασε κάθετη πάσα στον Αραούχο, με τον Μύγα να τον ανατρέπει αντικανονικά. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0, διευκολύνοντας την υπόθεση – νίκη.

Στο 64ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ. Ο Μισελέν γέμισε με τη μία από σέντρα του Αραούχο, αλλά ο Τσούμπερ για πολύ λίγο δεν βρήκε την μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Αυτό που δεν κατάφερε η ΑΕΚ στο 64ο λεπτό, το πέτυχε 2 λεπτά αργότερα. Ο Τσούμπερ, μετά από πάσα του Μάνταλου, με δυνατό σουτ, «έγραψε» το 3-0, σημειώνοντας το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Ένωσης.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε μαζεμένες αλλαγές, με τον Ντάλσιο να αντικαθιστά τον Λένις για τον Ιωνικό, και τους Γέβτιτς και Λιβάι Γκαρσία να περνούν στη θέση των Μάνταλου και Άμραμπατ για τους κιτρινόμαυρους.

Αυτό ήταν και το πρώτο παιχνίδι του Γέβτιτς με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στο 76ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Ανσαριφάρντ, αντί του Αραούχο. Στο επόμενο λεπτό εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για λογαριασμό του Βόλου οι Ματσούκας και Μάναλης στη θέση των Γκαμπράλ και Τουράμ.

Η Ένωση είχε μία ακόμη μεγάλη στιγμή στο 84ο λεπτό. Ο Στίβεν Τσούμπερ σούταρε από το άκρο της περιοχής και υποχρέωσε τον Χουτεσιώτη σε επέμβαση. Ο Λιβάι Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ και σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να πιέζει τον Ιωνικό, χωρίς να καταφέρει να φτάσει σε τέταρτο τέρμα.

Η αναμέτρηση, λοιπόν, ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 3-0 και να ξεκινούν με το «δεξί» το φετινό πρωτάθλημα. Ο Ιωνικός, από την πλευρά του, κρατά την πολύ καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.