overfm.gr | Πόλο | ΑΕΚ – Γλυφάδα 7-8: Στον τελικό του Stoiximan Final 4 ο ΑΝΟΓ

H Γλυφάδα επικράτησε της ΑΕΚ με 8-7 στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 στο πόλο γυναικών και θα συμμετάσχει στο μεγάλο τελικό.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Stoiximan Final-4 για το Κύπελλο υδατοσφαίρισης Γυναικών. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας, με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Νίνου που σημείωσε τέσσερα τέρματα, επικράτησε 8-7 της ΑΕΚ και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον αυριανό (17/4) τελικό. Ο οποίος θα είναι και ο πρώτος τελικός στην ιστορία της ομάδας. Η ΑΕΚ προηγήθηκε μέχρι και με τέσσερα τέρματα (5-1) αλλά στο δεύτερο μέρος, η Γλυφάδα, με όπλο την άμυνα της και με επί μέρους 6-2 πέτυχε την μεγάλη ανατροπή και την νίκη.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν συντηρητικό και από τις δυο ομάδες, με την η ΑΕΚ μέσω της Κυριακής Στρατηδάκη να σημεειώνει το πρώτο τέρμα της ομάδας της και γενικότερα της διοργάνωσης. Ακολούθησε η ισοφάριση με πέναλτι από την Ειρήνη Νίνου και με τον ίδιο τρόπο η «Ένωση» πήρε εκ νεου προβάδισμα με την Χριστίνα Κώτσια. Στην εκπνοή του οκτάλεπτου η Ευφροσύνη Τσιμάρα έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ΑΕΚ (3-1).

Η ΑΕΚ έκανε και το +4 με την Ευδοκία Τσιμάρα μέσα στη δεύτερη περίοδο για να μειώσει η Ειρήνη Νίνου σε 5-2. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Το ξεκίνημα της επανάληψης, έμελλε να σηματοδοτήσει και την έναρξη της αντεπίθεσης για τον ΑΝΟ Γλυφάδας. Μείωσε αρχικά σε 5-3 με τη Κούλχαας και έπειτα έφτασε τη διαφορά στο γκολ (5-4) στο 5:55 με την Κοντογιάννη. Στο 4:48 από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου, η Ειρήνη Νίνου (τρίτο προσωπικό τέρμα) ισοφάρισε 5-5 και η Γλυφάσα έκανε σερί 4-0. Μετά από αρκετά λεπτά σκόραρε η ΑΕΚ με την Ευδοκία Τσιμάρα και ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα 6-5. Το 6-6 ήρθε άμεσα από την Αντωνιάδη.

Στο 6:34 από τη λήξη του αγώνα πλέον, ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με το τέταρτο γκολ της Ειρήνης Νίνου (7-6). Στο 2:20 σημείωσε και το 8-6 με τέρμα της Ελευθερίας Φουντωτού για να διαμορφώσει το τελικό σκορ με την εκπνοή η Πασκάλε.

Yπενθυμίζεται οτι στον τελικό του Stoiximan Final 4 η Γλυφάδα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Εθνικό.

ΑΕΚ- ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR 7-8

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 1-4, 1-2.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μαρκοπούλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Κική Λιώση): Αρχοντάκη, Πασκάλε 1, Κάσσαρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστρόκαλου, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 2, Τσιμάρα Ευφροσύνη 1, Τσιμάρα Ευδοκία 2, Γροζοπούλου, Τσουρή, Κοβάσεβιτς, Βαμβακάρη.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Κλαψιανού, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Ειρήνη Νίνου 4, Αντωνιάδη 1, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 1, Φουντωτού 1, Βόγκα, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.