overfm.gr | ΣΠΟΡ | AΕΚ- Γιούροφαρμ Πέλιστερ 27-30: Το «πάλεψε» αλλά δεν τα κατάφερε η Ένωση

AΕΚ- Γιούροφαρμ Πέλιστερ 27-30 : Δεν κατάφερε να πάρει την 4η νίκη της

Η Γιούροφαρμ Πέλιστερ αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος για την ΑΕΚ που μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Νις, δεν κατάφερε στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της EHF European League να κάνει το «4 στα 4», καθώς ηττήθηκε στο «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας, με 30-27.

Το φιλμ του αγώνα

Η Πέλιστερ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται 4-1 (3:47) και 6-3 (6:38) και λίγο αργότερα (9:49) με τον Κουβανό Ταμποάντα διεύρυνε το προβάδισμα της στο +5 (4-9).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα της ΑΕΚ, καθώς και λάθος επιλογές στην επίθεση που τους έδωσαν εύκολα γκολ στην κόντρα και έτσι διατήρησαν τη διαφορά των 5 τερμάτων (6-11) έως το 14:47.

Η Ένωση αντέδρασε και κατάφερε με επιμέρους σκορ 5-1 να πλησιάσει στο γκολ (12-11) με τέρμα του Μυλωνά στο 20:14.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, αφού το αριθμητικό μειονέκτημα (δίλεπτη Τζηρά) και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην Πέλιστερ να ξεφύγει και πάλι με +5 (16-11) στο 27:20 με σερί 4-0. Η ΑΕΚ σκόραρε μετά από 8 λεπτά, στο τέλος του ημιχρόνου με τον Μυλωνά (16-12) και σχεδόν με την εκπνοή ο Παπαδιονυσίου έκανε το 16-13, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Ουγκάλντε μείωσε σε 14-16 (32:30) για την ελληνική ομάδα, αλλά και πάλι η ομάδα της Πέλιστερ βρήκε τρόπο να επαναφέρει τη διαφορά στο +5 (15-20) με τον Γκρατζάν στο 36:46.

Καλόμοιρος και Μυλωνάς μείωσαν σε 20-17 (37:52), αλλά ο ασταμάτητος Πέριτς με δύο συνεχόμενα γκολ έδωσε στο 44:20 για πρώτη φορά προβάδισμα 6 τερμάτων (25-19) στην Πέλιστερ.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η ΑΕΚ μείωσε σε 27-23 με τον Αραμπατζή στο 52:37, αλλά η διαφορά επανήλθε στο +6 (30-24) στο 56:34 με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, φτάνοντας στη νίκη με 30-27.

ΑΕΚ- Πέλιστερ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-9, 6-11, 10-12, 11-14, 13-16 (ημχ), 15-18, 17-20, 19-25, 21-26, 23-28, 27-30

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 6, Νικολαϊδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Χιμένεθ, Φλορίδο 2, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 2.

Πέλιστερ (Μπάμπιτς): Μαράς, Ολιέφσκι 2, Μαρκόφσκι 1, Ματζόφσκι 1, Μαντάλινιτς 3, Σέκελι, Τανκόφσκι, Πέριτς 8, Κοστέσκι 1, Κουκόσκι, Βελκόφσκι 1, Μπόζιτς 3, Γκραντζάν 2, Ομπράντοβιτς 2, Ταμποάντα 6, Κίζιτς.

Διαιτητές: Πισόν-Ρεβερέ (Γαλλία), Παρατηρητής: Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/6-5/5