overfm.gr | Χάντμπολ | ΑΕΚ: Εύκολη νίκη κόντρα στον Δούκα

Δεν συνάντησε δυσκολία η νταμπλούχος Ελλάδος.

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Δούκα, με την πρωταθλήτρια και Κυπελλούχο Ελλάδας να παίρνει μια άνετη νίκη με σκορ 41-29. Οι «κιτρινόμαυροι» οι οποίοι παραμένουν στην 1η θέση της βαθμολογίας κατάφεραν να πάρουν τους δυο πόντους της νίκης και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ερχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος ενάντια στον Ολυμπιακό.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικότερα ισορροπημένο, με τον Δούκα μάλιστα να ξαφνιάζει την αντίπαλο του.  Ωστόσο η ΑΕΚ όσο περνούσε ο χρόνος έβγαλε την ποιότητα που διαθέτει στο γήπεδο, με τους παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια σταδιακά να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους.

Κάπως έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 2 πόντους, με το δεύτερο 3ολεπτο να είναι παράσταση για ένα ρόλο. Και αυτό διότι η Ένωση κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά και να κερδίσει εν τέλει τον αγώνα με σκορ 41-29!

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημίχρονο), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41.
Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπάτης 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Μόγια 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2.