overfm.gr | Super League 2 | AEK B – Kαραϊσκάκης Άρτας 2-1: Άλλη μια νίκη για την Ένωση

Η ΑΕΚ Β πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2, καθώς κέρδισε με σκορ 2-1 τον Καραϊσκάκη Άρτας με τα γκολ των Κορνέζου και Κοσίδη.

Η ΑΕΚ Β κέρδισε πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 2-1 τον Καραϊσκάκη Άρτας στο Δημοτικό γήπεδο Σπατών, με το συγκρότημα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2. Τα γκολ της νίκης σημειώθηκαν από τον Κορνέζο στο 29ο λεπτό και τον Κοσίδη στο 74 με εύστοχη εκτέλεση πεναλτι. Για την ομάδα της Άρτας μείωσε ο Ναζίμ στο 80.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Παρά το γεγονός πως ο Μουστακόπουλος έκανε ένα πολύ καλό και μεστό παιχνίδι, ο MVP της ΑΕΚ δεν μπορούσε να είναι άλλος από τον Γιούση. Ο νεαρός Έλληνας εξτρέμ είχε μια ασίστ και ήταν ο άνθρωπος που κέρδισε το πέναλτι για να γίνει το 2-0.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 1-0 της ΑΕΚ στο 30 μπορεί να θεωρηθεί ως η φάση του παιχνιδιού, αφού με αυτό τον τρόπο η Ένωση άνοιξε τον δρόμο για να πάρει τη νίκη.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωκράτης Οφρυδόπουλος για άλλο ένα παιχνίδι παρουσίασε μια πολύ δεμένη και καλή ομάδα, η οποία ήξερε τι ήθελε μέσα στον αγώνα και που από το 1ο λεπτό έδειξε πως αυτή θα είναι η κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν ο Κοσίδης έπιασε μια δυνατή κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγα εκατοστά αουτ από την εστία του Χουάντερσον. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά έπειτα από την πολύ καλή μπαλιά του Μάριο Μιτάι, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει.

Η ΑΕΚ η οποία ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της στο παιχνίδι έχασε άλλη μια ευκαιρία για γκολ, όταν στο 18ο λεπτό ο Γιούσης μετά από μια όμορφη ατομική προσπάθεια είδε τον Χουάντερσον να αποκρούει το σουτ του και να διατηρεί το μηδέν στην εστία του. Παρόλα αυτά, ότι δεν έγινε στις προηγούμενες τελικές, έγινε στο 30ο λεπτό με τον κεντρικό αμυντικό της Ένωσης Γιώργο Κορνέζο να «ανοίγει» το σκορ.

Συγκεκριμένα μετά από μία όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Γιούση, ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός νίκησε κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Παρά αυτό το 1-0 η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με τους παίκτες της ΑΕΚ να συνεχίζουν να πιέζουν και να προσπαθούν για ένα ακόμη τέρμα.

Παρόλα αυτά το ημίχρονο έληξε με το σκορ να είναι 1-0 για την ΑΕΚ, η οποία στα πρώτα 45 λεπτά άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στον αγωνιστικό χώρο. Στην επανάληψη παρά το γεγονός πως ο Καραϊσκάκης μπήκε ελαφρώς καλύτερα δεν έκανε κάτι αξιοσημείωτο στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η ΑΕΚ στο 74ο λεπτό να αγκαλιάζει τη νίκη.

Συγκεκριμένα ο Γιούσης μετά από μια όμορφη ατομική προσπάθεια ανατράπηκε από τον Φετινίδη, με τον Τσαγκαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα και από τα έντεκα βήματα τον Κοσίδη να κάνει το 2-0 για την ΑΕΚ. Παρόλα αυτά ο Καραϊσκάκης κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 80ο λεπτό, όταν ο Ναζίμ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με ένα συρτό σουτ έκανε το 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στον αγώνα, με την ΑΕΚ να κάνει το 3/3 και να φτάνει τους εννέα πόντους, την στιγμή που η ομάδα της Άρτας παρέμεινε στους 3.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Μιτάι, Κορνέζος, Λάτσι, Μπάμπης (66′ Ρουκουνάκης), Σαμπανάτζοβιτς, Μουστακόπουλος, Χριστόπουλος (66′ Τζούντα Γκαρσία), Γιούσης, Κοσίδης.

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας, Φετεινίδης, Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Δερμιτζάκης (68′ Γαλεάδης), Ρούνεϊ, Ντοναλτόνι (68′ Ρουμπανγκούκα), Σταματής, Ναζίμ, Βαφειάδης.