overfm.gr | Super League 1 | ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-1: Έκανε… το καθήκον της!

Σημαντική νίκη για την «Ένωση» επί των Περιστεριωτών για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Μάρκο Λιβάια να βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι.

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ και το πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Η «Ένωση» έδειξε δύο πρόσωπα στο ματς, όμως κατάφερε να πάρει εν τέλει το τρίποντο χωρίς να την επηρεάζει το γκολ που δέχτηκε στο φινάλε.

Ο Ατρόμητος πάτησε καλύτερα στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Στο 1ο μόλις λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Μουνίθ, το οποίο μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Στη συνέχεια ήρθε η σειρά του Χαρίση να γίνει επικίνδυνος (11’), προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ με ένα μακρινό σουτ αλλά εκείνος, αφού έκανε κάποια πίσω βήματα, απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Από πλευράς της η «Ένωση» κράτησε μπάλα, προσπάθησε να σημειώσει κάποια φάση όμως τις περισσότερες φορές οι παίκτες της βρίσκονταν εκτεθειμένοι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν αρκετές φορές στην περιοχή, με τον Λιβάια να παίρνει πρωτοβουλίες όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Μόνη αξιόλογη φάση, εκείνη στο 43ο λεπτό με το σουτ του Γκαρσία το οποίο βέβαια κατέληξε άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν με διαφορετική νοοτροπία, σημειώνοντας τελικές από τα πρώτα μόλις λεπτά! Στο 49o λεπτό ο Σιμόες έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Μανδά να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Έπειτα, στο 52’, έπειτα από τη σέντρα του Μπακάκη, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Στο 62o λεπτό ο Σάλομον έσπρωξε εκτός φάσης τον Σιμόες, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ καθώς ο Καραντώνης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων. Έτσι κι έγινε! Ο Ολιβέιρα με εύστοχη εκτέλεση, νίκησε τον Μανδά και έγραψε το 1-0.

Ο Λιβάια, ένας από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, ήρθε να «πληγώσει» κι άλλο τους Περιστεριώτες. Συγκεκριμένα, στο 73o λεπτό ο Μπακάκης έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα για τον Κροάτη κι εκείνος με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-0!Ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου, όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι από το ματς (2-1).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ, Μάνταλος (77’ Γαλανόπουλος), Σιμόες (82’ Σιμάνσκι), Λιβάια (90’+5 Μαχαίρας), Γκαρσία (81’ Τάνκοβιτς), Ολιβέιρα

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Γκάλο (76’ Αγκάγιεφ), Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης (39’ Τομάσεβιτς), Χαρίσης, Σάλομον, Νάτσος, Μουνίθ (76’ Ουμπίδες), Ραμπέγιο (60’ Κωτσόπουλος), Μανούσος (61’ Χριστοδουλόπουλος)

Διαιτητές: Καραντώνης (Βοηθοί: Βασιλόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Τέταρτος: Γρατσάνης), VAR: Φωτιάς (AVAR: Καλαμπόκης)

Κίτρινες κάρτες: 35’ Γκαρσία, 39’ Στρούγγης, 46’ Λιβάια, 64’ Μουνίθ, 65’ Γκάλο