overfm.gr | Basket League | ΑΕΚ – Άρης 64-63 – Πήρε το θρίλερ η «Ένωση» [vid]

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Άρη για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League στο κλειστό των Λιοσίων. Με το ματς να είναι ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος η ΑΕΚ νίκησε με σκορ 64-63.

Στο νέο κλειστό της ΑΕΚ στα Λιόσια, διεξήχθη το «κιτρινόμαυρο» ντέρμπι για την 4η αγωνιστική της Basket League. Εκεί σε ένα παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο η «Ένωση» πήρε το ματς με 64-63.

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος, ανέλαβε να οδηγήσει τη «Βασίλισσα» στη νίκη, καθώς ήταν εκείνος που ξεχώρισε με μεγάλα σουτ, ιδιαίτερα στην τελευταία καθοριστική περίοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δυο καλάθια. Ωστόσο από την ΑΕΚ ξεχώρισε αμέσως ο Χάμερ, καθώς με δυναμική είσοδο στο αντίπαλο καλάθι, πήρε γκολ φάουλ.

Από την άλλη, ο Άρης είχε σε πολύ καλή κατάσταση τους Κώττα και Πουλιανίτη. Ειδικά ο γκαρντ των Θεσσαλονικιών, ήταν σε μεγάλη μέρα και με δικούς του πόντους οι «κιτρινόμαυροι» του Βορρά, προηγήθηκαν με 13-15.

Το πρώτο δεκάλεπτο, τελείωσε με σκορ 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν πιο μαχητικός και κυρίως πιο εύστοχος, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Ωστόσο η «Ένωση» με δυο τρίποντα του Πετρόπουλου βγήκε από τη δύσκολη θέση και πέρασε μπροστά.

Συγκεκριμένα, ο Άρης προηγήθηκε αρχικά με 20-17 και 23-18. Εκεί ο Ανδρέας Πετρόπουλος φώναξε «παρών» για την ΑΕΚ και με δικούς του πόντους η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά με 24-23.

Στη συνέχεια το καλό παιχνίδι για την ομάδα του Στέφανου Δέδα διαμόρφωσε το 30-25. Με δυο λεπτά να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου, ο Γουίλιαμς με τρίποντο έφερε τον Άρη σε απόσταση αναπνοής με 30-28.

Έπειρα η «Βασίλισσα» έβγαλε μια πολύ ωραία φάση, διευρύνοντας το προβάδισμα για τους Αθηναίους. Συγκεκριμένα, με πάσα ολόκληρου γηπέδου ο Ανγκόλα έδωσε τη μπάλα στον Βαουλέτ, που πραγματοποίησε ένα ωραίο κάρφωμα.

Τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου το 36-33 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα στατιστικά στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου:

ΑΕΚ: 10/14 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 10/15 βολές, 20 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη. Ο Ίαν Χάμερ με 11 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Άρης: 8/18 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/5 βολές, 26 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη. Ο Ζίριους Γουίλιαμς με 11 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Έτσι η ΑΕΚ, μόλις πήγαινε να «ξεφύγει» με πέντε πόντους ο Άρης ήταν και πάλι εκεί να μειώσει τη διαφορά, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση.

Από την «Ένωση» στο τρίτο δεκάλεπτο ξεχώρισαν με την παρουσία τους, τόσο ο Παππάς, όσο και ο Κολόμ. Οι δυο γκαρντ οργάνωσαν σωστά τις επιθέσεις της «Βασίλισσας». Από την άλλη, για τον Άρη, βγήκε μπροστά ο Ζίον Γουίλιαμς, ο οποίος «σκαρφάλωσε» στους 14 πόντους, έχοντας 4/12 τρίποντα.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες σημείωσαν εύστοχα τρίποντα. Ο Άρης με τον Γουίλιαμς, έφερε το παιχνίδι στα ίσα διαμορφώνοντας το 51-51. Ωστόσο ο Μπράιαντ Ανγκόλα, ακριβώς πριν λήξει η περίοδος ευστόχησε σε μεγάλο σουτ τριών πόντων για το 54-51, υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Πετρόπουλος έδωσε στην ΑΕΚ το θρίλερ

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα η «Ένωση» ξεχώρισε, καθώς άντεξε, έχοντας περισσότερες λύσεις κυρίως επιθετικά. Ο Άρης, εγκλωβισμένος στα προβλήματά του δε μπόρεσε, παρά να σημειώσει 1 μόλις πόντο στα πρώτα περίπου 5′ του τελευταίου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να χτίσει ένα σερί 5-1 και προηγήθηκε 59-51. Εκεί ο Ανδρέας Πετρόπουλος με μεγάλο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους, με το σκορ να γίνεται 62-61. Στη συνέχεια ο Άρης έκανε μεγάλο σερί και προηγήθηκε με 63-62, μέσα στο κλειστό των Λιοσίων.

Ωστόσο ο Έλληνας άσος ήταν και πάλι εκεί για την «Ένωση». Με καταπληκτική διείσδυση, έκανε το 64-63. Αστόχησε στη ελεύθερη βολή που ο ίδιος κέρδισε, ωστόσο οι παίκτες του Άρη δε μπόρεσαν να βάλουν το τελευταίο νικητήριο καλάθι. Ο Χάνλαν αστόχησε και η ΑΕΚ, πήρε το ντέρμπι κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παππάς 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Βαουλέτ 6, Χάμερ 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς, Μαυροειδής

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1), Λόκετ 2 (1/8 σουτ), Γουίλιαμς 17 (1/7 δίποντα, 5/14 τρίποντα), Χάνλαν 12 (2/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Κώττας 4, Τζούστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 18 ριμπάουντ), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/29 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 13/22 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/32 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 13/15 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 22 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη