overfm.gr | | ΑΕΚ – Άρης 0-2: Άνευρη, ασύνδετη και ευάλωτη η Ένωση

Ο Νίκος Κατσαρός σχολιάζει την κακή εμφάνιση της ΑΕΚ και τη νέα ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Άρη.

Με ένα άθλιο πρώτο 45λεπτο και 20 λεπτά απλά υποφερτού ποδοσφαίρου, η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να απαιτήσει τίποτα περισσότερο από το παιχνίδι της με τον Άρη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη σε όλα τα επίπεδα από την Ένωση και πήρε μια ακόμη, και μάλιστα από τις πιο εύκολες, εκτός έδρας νίκες της που την έφερε πάλι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ για μια ακόμα φορά σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο στο οποίο ήταν άνευρη, ασύνδετη, ευάλωτη στην άμυνα όπου και πάλι δέχθηκε γκολ από στημένη φάση στην οποία οι τρεις από τους τέσσερις αμυντικούς της είχαν αστείες αντιδράσεις. Η εικόνα της όμως ήταν απογοητευτική και στη μεσαία γραμμή όπου οι Γκάμα, Σάσα, Ματέο Γκαρσία και Μπερτόλιο κυριάρχησαν απόλυτα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην καταφέρει να φτιάξει ούτε μια επιθετική προσπάθεια της προκοπής.

Στο β’ ημίχρονο η είσοδος του Μάνταλου αλλά και του Μαχαίρα βελτίωσαν κάπως την εικόνα της ΑΕΚ, αλλά ο εφετινός Άρης έχει αποδείξει ότι όταν αποκτά προβάδισμα στο σκορ ξέρει και μπορεί να το κρατήσει. Και όχι μόνο αυτό αλλά αξιοποιεί ιδανικά τις αντεπιθέσεις του. Το τελικό 0-2 συνιστά σοβαρό πισωγύρισμα για την ΑΕΚ όχι μόνο γιατί χάνει πολύτιμους βαθμούς αλλά επειδή παρουσίασε μια κάκιστη εικόνα. Η απουσία ορισμένων βασικών παικτών της όπως του Μάνταλου στο πρώτο μέρος, του Τσιγκρίνσκι, του Μπακάκη και του Σάκχοφ δεν αποτελεί δικαιολογία, γιατί υποτίθεται ότι στις θέσεις τους υπάρχουν αξιόλογες επιλογές που δυστυχώς αποδείχθηκε ότι δεν μπορούν να συγκροτήσουν ένα αξιόμαχο σύνολο.

Αντίθετα ο Άρης του Μάντζιου απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι η πιο καλά οργανωμένη και πιο σωστά συγκροτημένη ομάδα μετά τον Ολυμπιακό.

Με δεδομένο ότι ο μόνος στόχος που απομένει στην ΑΕΚ είναι το Κύπελλο ο Χιμένεθ πρέπει να προβληματιστεί σοβαρά ενόψει του αγώνα της Τετάρτης με το Βόλο διότι με αυτή την εικόνα η Ένωση είναι πολύ πιθανό να έχει σοβαρό πρόβλημα και σε αυτό το παιχνίδι.