overfm.gr | ΣΠΟΡ | Αδίκησε τον εαυτό του και αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Κάμερον Νόρι επιβλήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-4) του Στέφανου Τσιτσιπά και προκρίθηκε στον τελικό του Ακαπούλκο.

Την ευκαιρία να προκριθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Ακαπούλκο απώλεσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε αρκετά αβίαστα λάθη σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με το πολύ καλό παιχνίδι του Νόρι έμεινε εκτός τελικού. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι ο Τσιτσιπάς έκανε σχεδόν διπλάσια αβίαστα λάθη από τον αντίπαλό του (23 έναντι 12).

Η αναμέτρηση προμηνυόταν  αμφίρροπη και αυτό επιβεβαιώθηκε. Αμφότεροι οι τενίστες σέρβιραν αρκετά καλά και όποιος έκανε πρώτος break θα έπαιρνε κεφάλι στο σκορ. Ο Βρετανός τενίστας στο 4-4  κατόρθωσε να σπάσει το σερβίς του Στέφανου για το 5-4.

Ο Βρετανός με την ψυχολογία στα ύψη έκλεισε στο σερβίς του το σετ για το 6-4. Στο δεύτερο σετ η ιστορία επαναλήφθηκε με τον Νόρι να σπάει το σερβίς του Στέφανου και στο δικό του σερβίς να τελειώνει το ματς πανηγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση. Αντίπαλος του Βρετανού τενίστα στον τελικό θα είναι ο νικητής του σπουδαίου ζευγαριού Ναδάλ-Μεντβέντεφ.