overfm.gr | Πόλο | Α1 Πόλο Ανδρών – Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 5-8 – Μια ανάσα από τη κούπα οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 8-5 της Βουλιαγμένης και πλέον οι ερυθρόλευκοι θέλουν μία νίκη, για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα της Α1 πόλο των ανδρών

Με άμυνα για σεμινάριο ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Λαιμό με 8-5 της Βουλιαγμένης. Πλέον απέχειμία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 πόλο ανδρών.

Το ματς

Οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι θα ρίξουν μεγάλο βάρος στις άμυνες τους, ενώ Ζερδεβάς και Τζωρτζάτος έκαναν ορισμένες τρομερές επεμβάσεις.

Τελικά, ο Μπούσλιε με διαγώνιο σουτ και ο Μυλωνάκης στον παίκτη παραπάνω πέτυχαν τα μοναδικά τέρματα της πρώτης περιόδου διαμορφώνοντας το 1-1. Με την έναρξη του δεύτερου 8λέπτου ο Καπότσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τη Βουλιαγμένη.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 3-0 με ισάριθμα τέρματα στον παίκτη παραπάνω προσπέρασε με δύο γκολ, πριν ο Μυλωνάκης διαμορφώσει το τελικό 4-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου στον παίκτη λιγότερο εξακολουθούσε να είναι εξαιρετική και κράτησε τη Βουλιαγμένη χωρίς γκολ στην τρίτη περίοδο. Την ίδια ώρα Φουντούλης, Μπούσλιε και Φιλίποβιτς πέτυχαν από ένα τέρμα για να δώσουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στον Ολυμπιακό με 7-3.