overfm.gr | A1 Γυναικών | A’1 μπάσκετ γυναικών ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 63-70: Διπλό δια πηρός και σιδήρου

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα από το PAOK Sports Arena

Στη 2η αγωνιστική του Β’ Γύρου του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena, με τις «ερυθρόλευκες» να φεύγουν από το διπλό με 63-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 4-7 και 7-9, αλλά τον Δικέφαλο να επιστρέφει και να παίρνει προβάδισμα με 12-9. Εν τέλει, η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά (12-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι, πηγαίνοντας στο +9 με 19-28, αλλά οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 23-28. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά με 28-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή με 40-39, αλλά η ομάδα του Παντελάκη αντέδρασε άμεσα με αποτέλεσμα να ξαναπάρει το προβάδισμα με 47-52, ενόψει και της τέταρτης περιόδου.

Εκεί, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν καθ’όλη την διάρκεια, και ούσες πιο ψύχραιμες στις κρίσιμες στιγμές, πήραν τη νίκη με 63-70.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ – ΟΣΦΠ: 63-70

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-34, 47-52, 63-70