overfm.gr | Χάντμπολ | Α1 Ανδρών- ΑΕΚ – Πυλαία 45-24: «Διαστημικός» Δικέφαλος πριν τους τελικούς

Με εκπληκτική εμφάνιση ολοκλήρωσε τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της Handball Premier η ΑΕΚ, διαλύωντας με 45-24 την Πυλαία.

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, η ΑΕΚ έστειλε ηχηρό μήνυμα εν όψει τελικών στην Handball Premier. Με την επικράτηση επί της Πυλαίας με 45-24 ολοκλήρωσε την β’ φάση του πρωταθλήματος και περιμένει πλέον τον Ολυμπιακό στους τελικούς για την υπεράσπιση του τίτλου της όπου θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας. Θυμίζεται οτι οι δυό τους παίζουν και στα ημτιελικά του Κυπέλλου.

Η Ενωση από το πρώτο 7λεπτο πήρε προβάδισμα με 8-1, φροντίζοντας να μην δώσει περιθώρια ελπίδας
στην αντίπαλη ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 20’ το σκορ ήταν 16-5, ενώ τι ημίχρονο έκλεισε με 24-9.

Δεν άλλαξε ρυθμό στην επανάληψη η ομάδα του Δ. Δημητρούλια που απλά αύξησε την διαφορά. Η Πυλαία αντιθέτως δυσκολεύτηκε μην μπορώντας να σκοράρει στα πρώτα επτά λεπτά της επανάληψης. Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, με τον Δημήτρη Δημητρούλια να δίνει ευκαιρία σε όλους τους διαθέσιμους αθλητές του.

Παρόλο αυτά ο «Δικέφαλος» συνέχισε να έχει πολύ καλή απόδοση με τον Μπριάτκα να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, ενώ και ο Άντελιτς που πήρε την θέση του Μπουκοβίνα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, με του γηπεδούχος να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στα πρώτα 7 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ μέχρι το τέλος κράτησε τον ίδιο ρυθμό και κέρδισε με 45-24.

Οι αποστολές και οι πόντοι των παικτών των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Μπριάτκα 5, Στεβάνοβιτς 4, Τζηράς 7, Σέβελεφ 6, Νικολαϊδης 1, Λέμος 3, Άντελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος 2, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 2, Μόγια 1, Κοτσιώνης 5, Ουγκάλντε 3, Καλόμοιρος 1.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης Χαράλαμπος): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης, Μέτσης 3, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Ορφανουδάκης, Σαμαράς, Αλεξανδρής, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος 1, Γιαννακόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 4, Μπάτζιος 1.