overfm.gr | Volley League | Α.Ο.Φ. Πορφύρας – ΠΑΟΚ 1-3 – Πήρε το προβάδισμα για την 3η θέση

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Πορφύρα στον Πειραιά, για την 23η αγωνιστική της Volley League γυναικών και πήρε το προβάδισμα για την 3η θέση.

Μόνος τρίτος βρίσκεται πλέον ο ΠΑΟΚ ο οποίος πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ στην έδρα του Πορφύρα.

Ο Δικέφαλος του Βορρά άφησε πίσω του με τρεις βαθμούς τον συμπολίτη Άρη και έχει πλέον το προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-18, ο Πορφύρας όμως δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 2-1 σετ με 25-20, όμως οι αθλήτριες του Μάρκο Φενόλιο στο τέταρτο σετ πήραν διαφορά από νωρίς, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το τελικό 3-1 σετ με 25-11.

Η γνώμη του πάγκου

Πόπη Καλλή (Προπονήτρια Πορφύρα): Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο. Ανά διαστήματα παίξαμε ωραίο βόλεϊ και αυτά πρέπει να κρατήσουμε».

Μάρκο Φενόλιο (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Κερδίσαμε τα δύο σετ έχοντας τον έλεγχο. Στο τρίτο σετ κάναμε πολλά λάθη, ήμασταν φοβισμένοι. Στην συνέχεια ηρεμήσαμε πήραμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι είναι το ζητούμενο, Έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με το Μαρκόπουλο και τις δύο αναμετρήσεις κόντρα σε Άρη και Παναθηναϊκό, όπου θέλουμε τις νίκες ώστε να μείνουμε στην τριάδα, και να ξεκινήσουμε την προετοιμασία μας για τα Play-Off. Θεωρώ τα παιχνίδια με Άρη και Παναθηναϊκό πολύ σημαντικά, γιατί θα φανεί το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται η ομάδα».

Διαιτητές: Βελώνης, Μαύρος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Ρούσσος, Γεωργοπούλου Αγ., Γραμματεία: Ιωάννου Ε..

Τα σετ: 3-1 (18-25, 18-25, 25-20, 11-25)

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Αλισάνοβα, Παβλένκο, Ποντικάκη, Ροντρίγκες, Θαλασσινού, Σάντε / Μπουτσελάκου (λ), Μασούρα, Αλμπάνη, Παγωμένου, Σακιζλή.
ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Φιντόν, Πολυνοπούλου, Κογιάρ, Μερτέκη, Καλαντάτζε, Λι Ντα / Ξανθοπούλου (λ), Κλέπκου.

*Λόγω τεχνικού προβλήματος δεν είναι διαθέσιμα τα στατιστικά…