overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | 7ος Όμιλος: Στο Κατάρ η Ολλανδία, στα μπαράζ η Τουρκία [vds]

Η Ολλανδία επικράτησε 2-0 της Νορβηγίας, παίρνοντας το εισιτήριο για το Κατάρ και αφήνοντας τρίτη την αντίπαλό της. Στα μπαράζ η Τουρκία μετά το 2-1 επί του Μαυροβουνίου.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ νίκησε με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο τη Νορβηγία στον «τελικό» του 7ου ομίλου και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο για συζητήσεις… μπαράζ, κλείνοντας την 10η και τελευταία θέση πρωτοπόρου στα γήπεδα του Κατάρ.

Στο κεκλεισμένων των θυρών «Ντε Κάιπ» λόγω του «λουκέτου» που έχει επιβάλλει η ολλανδική κυβέρνηση, οι Οράνιε τα έβρισκαν σκούρα στην τελική προσπάθεια για 80 λεπτά, μέχρι να αναλάβει δράση ο Μπέργκβαϊν.

Ο εξτρέμ της Τότεναμ σκόραρε στο 84′ και μοίρασε ασίστ σε κενή εστία για τον Μέμφις Ντεπάι στο 90+1′, υπογράφοντας έτσι το τρίποντο επιστροφής των Ολλανδών σε Μουντιάλ μετά το 2014. Όταν και τερμάτισε 3η.

Παράλληλα, οι Ολλανδοί έριξαν στην τρίτη θέση τη Νορβηγία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τουρκία, η οποία επικράτησε 2-1 του Μαυροβουνίου εκτός έδρας, πήρε τη δεύτερη θέση και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για το Μουντιάλ μέσω των μπαράζ.

Η Τουρκία, πάντως, είδε το Μαυροβούνιο να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Μπεκιράι στο 4’, αλλά η απάντηση ήταν άμεση αφού στο 22ο λεπτό ο Ακτούρκογλου ισοφάρισε (1-1).

Και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Τσαλχάνογλου σέρβιρε στον Κοκτσού το 2-1 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Εύκολη νίκη με τριάρα για τους Λετονούς

Στο παιχνίδι των ουραγών η Λετονία δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε με 3-1 απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ. Αυτοί που ξεκίνησαν με το δεξί ήταν οι γηπεδούχοι που έκαναν στο 1-0 στο 7ο λεπτό με τον Γουόκερ.

Ωστόσο η Λετονία αντέδρασε και στο 25′ ο Γκουστόβσκις έκανε το 1-1. Τα άλλα δυο τέρματα πέτυχαν ο Ουλντρίκις στο 55′ και ο Κρόλλις στο

75′. Η Λετονία έφτασε τους 7 βαθμούς στον όμιλο και έκλεισε με θετικό τρόπο την συμμετοχή της στην προκριματική φάση.

Αποτελέσματα

Ολλανδία – Νορβηγία 1-0 (84′ Μπέργκβαϊν)
Μαυροβούνιο – Τουρκία 1-2 (4′ Μπεκιράι – 22′ Ακτούργκογλου, 60′ Κόκτσου)
Γιβραλτάρ – Λετονία 1-3 (7′ Γουόκερ – 25′ Γκουτκόφσκις, 55′ Ουλντρίκις, 75′ Κρόλις