overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | 6ος όμιλος: Δανία -Μολδαβία 8-0, Αυστρία – Νήσοι Φερόες 3-1, Ισραήλ – Σκωτία 1-1 [vids]

6ος όμιλος: Ισοπεδωτική η Δανία απέναντι στη Μολδαβία έδειξε ποιος έχει τα ηνία του ομίλου, με την Αυστρία να ακολουθεί στη 2η θέση.

Ο 6ος όμιλος των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 έχει φαβορί και αυτό είναι σίγουρα η Δανία που έδειξε το σκληρό της πρόσωπο και ισοπέδωσε τη Μολδαβία με 8-0! Η Αυστρία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Νησιά Φερόε και πήρε τους τρεις βαθμούς που χρειαζόταν για να μείνει κοντά στην πρωτοπόρο Δανία. Στο άλλο ματς του ομίλου, Ισραήλ και Σκωτία μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, με τους Σκωτσέζους να είναι οι χαμένοι της βαθμολογίας.

Όλα ξεκίνησαν στο 19′ όταν ο Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στη συνέχεια πρόσθεσαν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ οι Ντάμισγκαρντ (21′, 29′), Λάρσεν (35′), Γένσεν (38′). Στο δεύτερο μέρος ο Ντόλμπεργκ έκανε και πάλι ποδαρικό κάνοντας το 6-0 στο 48′. Ο Σκοβ έβαλε των προσωπική του πινελιά στο 81′ και το τελικό 8-0 σφράγισε στο 89′ Ινγκβάρτσεν.

Οι Νήσοι Φερόε προηγήθηκαν στο 19′ με γκολ του Νάτεσταντ όμως η Αυστρία απάντησε δέκα λεπτά αργότερα με τον Ντράγκοβιτς να μειώνει σε 1-1 (30′). Ο Μπάουμγκαρτνερ έκανε το 2-1 στο 37′ και λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (44′) ο Καλάιτζιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το Ισραήλ προηγήθηκε στο 44′ με γκολ του Πέρετζ, όμως η Σκωτία έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) στο 56′ με σκόρερ τον Φρέιζερ. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν βα βρουν το γκολ της νίκης όμως δεν τα κατάφεραν και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.