overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | 3ος όμιλος: Ιταλία – Βόρεια Ιρλανδία 2-0, Βουλγαρία – Ελβετία 1-3 [vids]

3ος όμιλος: Ιταλία και Ελβετία πανηγύρισαν στον πρώτο τους αγώνα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Με νίκες ξεκίνησαν η Ιταλία και η Ελβετία τις υποχρεώσεις τους στον 3ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία και την Βουλγαρία αντίστοιχα.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ, με γκολ του Μπεράρντι στο 14′. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιμόμπιλε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετική ατομική ενέργεια, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 39′.

Με εμφατικό διπλό στη Σόφια επί της Βουλγαρίας ξεκίνησε η Ελβετία τις υποχρεώσεις της. Ένα “εκρηκτικό” πρώτο τέταρτο ήταν αρκετό για τους Ελβετούς για να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων (7′ Εμπολό, 10′ Σεφέροβιτς, 13′ Σακίρι), “κλειδώνοντας” από νωρίς τη νίκη τους. Οι Βούλγαροι μείωσαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντεσπόντοφ για το τελικό 3-1.