Εθνικές Ομάδες

1ος όμιλος: Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν 1-0, Σερβία – Ιρλανδία 3-2 [vids]

1ος όμιλος: Πορτογαλία και Σερβία ξεκίνησαν με το δεξί στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

25.03.2021 | 00:25

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Πορτογαλία επικράτησε του Αζερμπαϊτζάν με το “φτωχό” 1-0 και πάτησε απ’ την αρχή της κούρσας στην κορυφή του 1ου ομίλου, μαζί με τη Σερβία που νίκησε 3-2 την Ιρλανδία έπειτα από ένα… χορταστικό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Oι Ιρλανδοί προηγήθηκαν στο 18′ με γκολ του Μπράουν και ο Βλάχοβιτς μείωσε σε 1-1 για τη Σερβία λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Μίτροβιτς με δύο προσωπικά του τέρματα, στο 69′ και 76′ έκανε το 3-1, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 3-2 στο 86′ με γκολ του Κόλινς.

Η Πορτογαλία πήρε τη νίκη μετά από αυτογκόλ του Μεντβέντεφ στο 37′, σ’ ένα παιχνίδι ωστόσο που δεν είχε πολλές ευκαιρίες.