overfm.gr | Διεθνή | Ζενίτ – ΤΣΣΚΑ 81-77: «Αφεντικό» στην Ρωσία η ομάδα του Πασκουάλ

Η Ζενίτ αναδείχθηκε νικήτρια του ντέρμπι της Ρωσίας, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-77.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης αναδείχθηκε νικήτρια του ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της VTB League, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-77. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, μπήκε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων, και παρά την αντεπίθεση του συνόλου του Ιτούδη έφτασε στην νίκη.

Πλέον η Ζενίτ έφτασε τς 19 νίκες σε 22 παιχνίδια στην Ρωσία, και επί της ουσίας «κλείδωσε» την πρώτη θέση, με την ΤΣΣΚΑ να υποχωρεί στην τρίτη θέση πίσω από την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γουίλ Τόμας, ο οποίος είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Μπίλι Μπάρον να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 15 πόντους, ενώ 9 πόντους αλλά και 7 ασίστ είχε ο Κέβιν Πάνγκος. Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας κορυφαίος ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 19 πόντους πρόσθεσε ο Γιοχάνες Βόιτμαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-38, 66-49, 81-77