overfm.gr | Euroleague | Ζενίτ – Μπασκόνια 83-49 – Την σμπαράλιασε με φοβερό Λόιντ

Η Ζενίτ δεν δυσκολεύτηκε και επικράτησε εύκολα με 83-49 της Μπασκίνια, με τον Λόιντ να την οδηγεί επιθετικά υποδειγματικά…

Η Ζενίτ δίχως να βρει δυσκολία επικράτησε της Μπασκόνια με 83-49 και συνεχίζει την καλή της φετινή της πορεία.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Λόιντ από πλευράς Ρώσικης ομάδας, με τον Μπάλντγουιν να ξεχωρίζει από πλευράς Ισπανούς, αλλά να είναι κυριολεκτικά μόνος του.

Το παιχνίδι:

Η Ζενίτ δεν πατούσε στο ξεκίνημά της πολύ καλά. Η Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά έδειχνε ότι μπορεί να την κοντράρει και να δούμε ένα ντέρμπι. Αυτό έγινε στην πρώτη περίοδος με την Ισπανική ομάδα να επικρατεί στο ξεκίνημα με 21-23. Αυτό ήταν και το τελευταίο πέρασμα από πλευράς Μπασκόνια.

Στην επανάληψη και την δεύτερη περίοδο η Ζενίτ μπήκε για τα καλά στην ροή της αναμέτρησης. Δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μάσκόνια και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά. Η Ρώσοι κατάφεραν και πήραν μία διαφορά +15 (45-30) για το πρώτο ημίχρονο και πλέον όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Στην 3η περίοδο η κατάσταση δεν είχε αλλάξει. Η Ζενίτ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει σμπαράλια την Ισπανική άμυνα. Η διαφορά όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις. Έκλεισε με την διαφορά στο +28 (65-37).

Στη τελευταία και 4η περίοδο η Ζενίτ δεν άλλαξε κάτι και απλά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Το τελικό σκορ έγγραψε 83-49.