overfm.gr | Euroleague | Ζενίτ – Μακάμπι 86-69: Άνετη νίκη και τώρα… Παναθηναϊκός

Η Ζενίτ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρλώλίγκας επικρατώντας με 86-69 της Μακάμπι και πλέον περιμένει τον «τελικό» με τον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας έκανε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικρατώντας με 86-69 της Μακάμπι στην τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης. Πλέον, η ομάδα του Πασκουάλ χρειάζεται νίκη και στο εξ΄ αναβολής με τον Παναθηναϊκό, καθώς μόνο σε αυτό το σενάριο εξασφαλίζει την παρουσία της στην επόμενη φάση.

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους με τρίποντο του Χόλινς μετά από περίπου τρία λεπτά (10-4). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους τρεις με συνεχόμενους πόντους του Μπράιαντ (14-11), ωστόσο οι Ρώσοι απάντησαν με σερί 7-0 φτάνοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-11). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (25-15).

H Μακάμπι κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους με μακρινό καλάθι του Χάντερ δύο περίπου λεπτά στην δεύτερη περίοδο (29-23), με την ομάδα του Πασκουάλ να πηγαίνει και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Πονίτκα λίγο αργότερα (34-24). Στην συνέχεια για αρκετά λεπτά το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με την διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 8 και 11 πόντων. H Μακάμπι κατάφερε να μειώσει ξανά στους 5 μετά από πολύ ώρα στο τελευταίο λεπτό (42-37), με τον Κβοστόφ να διαμορφώνει το 44-37 του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την Ζενίτ να διατηρεί το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Μακάμπι κατάφερε να μειώσει στους 5 με καλάθι του Ζίζιτς (44-39), με τον Χόλινς να απαντάει με 4 προσωπικούς πόντους (48-39).

H Ζενίτ ανέβασε την πίεση στην άμυνα της στην συνέχεια και κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Αποτέλεσμα ήταν να καταφέρει να χτίσει διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους με καλάθι του Πονίτκα (64-46), με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 66-48. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ζενίτ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-37, 66-48, 86-69