overfm.gr | Διεθνή | Ζαντάρ – Ερυθρός Αστέρας 70-90: Πρώτοι και μαθηματικά οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από την έδρα της Ζαντάρ και κατέκτησε και μαθηματικά την πρωτιά στην Αδριατική λίγκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πέρασε από την έδρα της Ζαντάρ επικρατώντας με 90-70, ανέβηκε στο 23-3 στην βαθμολογία της Αδριατικής λίγκας και σφράγισε την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την νίκη αφού είχαν διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κόρι Γουόλντεν, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους (2/3 βολές, 7/9 δίποντα), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ σε πείπου 28 λεπτά συμμετοχής. Μαζί με τον Γουόλντεν στο σκοράρισμα πήγαν και οι Λόιντ και Ντόμπριτς έχοντας 16 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να έχει ακόμα 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-36, 35-54, 51-70, 70-90.