overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός 93-78: Διασυρμός στο Κάουνας

Ο Παναθηναϊκός μετά την ανατροπή και νίκη κόντρα στην Αρμάνι, επέστρεψε στην σκληρή πραγματικότητα γνωρίζοντας τον διασυρμό από την Ζαλγκίρις με 93-78.

Ο Παναθηναϊκός μετά την ανατροπή και νίκη κόντρα στην Αρμάνι, επέστρεψε στην σκληρή πραγματικότητα γνωρίζοντας τον διασυρμό από την Ζαλγκίρις με 93-78. Η ομάδα του Σίλερ ήταν καταιγιστική από την περιφέρεια, με τους Πράσινους – με εξαίρεση τον Νέντοβιτς – να έχουν μεγάλο πρόβλημα και στην επίθεση εκτός από την άμυνα και να γνωρίζουν πολύ βαριά ήττα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 5-0 με τρίποντο του Γκριγκόνις. Ο Νέντοβιτς απάντησε με δικό του σουτ από την περιφέρεια για τον ΠαναθηναΪκό, με τον Παπαγιάννη να απαντάει στον Γουόκαπ λίγο αργότερα (7-5). O Μεγαρίτης σέντερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τους Λιθουανούς να απαντάνε με σερί 10-0 για να πάρουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (17-7).

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μετά από τέσσερα λεπτά με κάρφωμα του Μήτογλου με τον Γκαρίνο να απαντά πέντε σερί πόντους εκτοξεύοντας την διαφορά στους 13 (22-9). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα (27-14).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά. Συγκεκριμένα, μετά το 33-20 από τον Μπλάζεβιτς, οι πράσινοι με ένα επιθετικό κρεσέντο με αφετηρία μεγάλο τρίποντο του Νέντοβιτς κατάφεραν να τρέξουν ένα  σερί 10-0 μέσα σε δύο λεπτά μειώνοντας στην μια κατοχή (33-30).

Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και ανέβασε ξανά την διαφορά στους 8 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους με τον Νέντοβιτς να απαντά με δικό του τετράποντο (!) (41-37). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε ξανά άμεσα και με ένα μικρό 5-0 ανέβασε την διαφορά ξανά στους 9 (46-37) με τον Κάτας να καλεί τάιμ άουτ. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να μειώσει στο τελευταίο λεπτό με καλάθια των Παπαπέτρου και Μήτογλου (52-47).

H Ζαλγκίρις πήρε και πάλι φωτιά από την περιφέρεια στο ξεκίνημα της επανάληψης και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-2 κατάφερε να πάει την διαφορά και πάλι στην μέγιστη τιμή των 15 πόντων (64-49). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει και αυτός από την περιφέρεια με τον Μποχωρίδη (66-52) με την Ζαλγκίρις να απαντά άμεσα με τους Γιανκούνας και Μπλάζεβις για την μέγιστη τιμή των 19 πόντων στην διαφορά (71-52). Οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν εμφανές επιθετικό πρόβλημα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 15 πόντους με συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς (75-60).

Με deja vu του τρίτου δεκαλέπτου έμοιαζε το ξεκίνημα της τέταρτης, με τους Λιθουανούς να φτάνουν την διαφορά και πάλι στους 19 πόντους με επιμέρους 8-3, για να μειώσει ο Παναθηναϊκός με βολές του Μποχωρίδη μετά από αντιαθλητικό φάουλ (82-64). H Ζαλγκίρις συνέχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 24 πόντους (88-64) με τον Παπαπέτρου να μειώνει σε 88-66. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει πολύ βαριά ήττα με το τελικό 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 52-47, 75-60, 93-78