overfm.gr | Euroleague | Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 72-68 – Τρίτη νίκη με ήρωα Λεκαβίτσιους

Ήρωας της Ζαλγκίρις αναδείχθηκε ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος με οκτώ πόντους στο τέλος έδωσε τη νίκη με 72-68 κόντρα στην Μπασκόνια.

Στην τρίτη της νίκη στην Euroleague έφτασε η Ζαλγκίρις Κάουνας η οποία επικράτησε με 72-68 της Μπασκόνια με τον Λεκαβίτσιους να αναδεικνύεται σε ήρωα του αγώνα.

Με τη νίκη της αυτή η Ζαλγκίρις (3-10) κατάφερε να πλησιάσει την Μπασκόνια που βρίσκεται πλέον στο 4-9. Ακόμα, έπιασε και τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία, που έχει το ίδιο ρεκόρ.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων. Μάλιστα ο γκαρντ των Λιθουανών σημείωσε τους 8 από τους 13 συνολικά στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα. Από 10 πόντους έβαλαν οι Νέμπο και Καλνιέτις. Από την άλλη μεριά, ο Ένοχ πέτυχε 13 πόντους, 12 ο Φοντέκιο και 11 ο Γκρέιντζερ. Στους 10 σταμάτησε ο Πίτερς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ζαλγκίρις είχε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα. Ωστόσο η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς κατάφερε στο τέλος να το κάνει… θρίλερ. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν έχοντας ένα μικρό προβάδισμα 5-6 πόντων. Έτσι κύλησε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Λιθουανούς να δείχνουν να μην πιέζονται. Μάλιστα οι παίκτες της Μπασκόνια, στο τέλος της πρώτης περιόδου, πίεσαν και μείωσαν στο 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ισοφαρίζοντας σε 21-21. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να χτίζουν μικρές διαφορές περίπου 5-6 πόντων. Προς το τέλος του ημιχρόνου μάλιστα, κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους για το 40-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Έτσι η Ζαλγκίρις κρατούσε με σχετική άνεση τις μικρές διαφορές. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια πάτησε στην αδράνεια των Λιθουανών και το ματς έγινε… θρίλερ. Τα τρίποντα των Φοντέκιο και των Γκρέιντζερ έφεραν το σκόρ στο 63-63 στο 38ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο το πήρε πάνω ο «Λέκα», ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε βάλει μόλις 5 πόντους. Με οκτώ δικούς του έφερε το παιχνίδι στο 71-65, με το τρίποντο του Πίτερς να διαμορφώνει το τελικό 72-68.