overfm.gr | Euroleague | Ζάλγκιρις – Ερυθρός Αστέρας 103 – 98 – Με νίκη είπε αντίο ο Γιανκούνας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε 103-98 του Ερυθρού Αστέρα, στην Λιθουανία για την εξ΄αναβολής αναμέτρηση της Ευρωλίγκας.

Η Ζάλγκιρις Κάουνας υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα για την εξ αναβολής αναμέτρηση της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στην παράταση και έπειτα από τη λήξη του αγώνα ο  Παούλιους Γιανκούνας, αποχαιρέτησε τους συμπαίκτες του.

Η εικόνα του αγώνα:

Δυναμικά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι (11 – 2). Οι Σέρβοι άργησαν να φανούν στην αναμέτρηση , κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο (21 – 12) η Ζάλγκιρις καθώς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 23 – 14.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξαν πολλά..  Η διαφορά ως το 3′ του δεκαλέπτου ήταν στους +10 (26 – 14). Όσο μείωνε ο Ερυθρός Αστέρας (31 – 19) τόσο πίεζε η Ζάλγκιρις (35 – 23). Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκλεισε το ημίχρονο με 45 -32.

Στην 3η περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε τη διαφορά στους +6 (47 – 41). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παιχνίδι (49  – 46).  Στην πορεία η αναμέτρηση κυλούσε πόντο – πόντο (55 – 54). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοντζιτς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με +7 (60 – 67).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά (69 – 72). Η αναμέτρηση απο το 6΄και ύστερα εξελίχθηκε σε ντέρμπι (75 – 75). Η Ζάλγκιρις πήγε το παιχνίδι κατάφερε να μειώσει (85 – 87) και κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην παράταση 88- 88.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έφερε τα πάνω κάτω στην παράταση (99 – 92). Η γηπεδούχοι πίεσαν και πήραν τη νίκη με +5 (103 – 98)

Τα δεκάλεπτα: 23  14, 45 – 32, 60 – 67, 88 – 88, 103 – 98