overfm.gr | Basketball Champions League | Yπερηχητικό Περιστέρι ταπείνωσε και την Τενερίφη

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 88-81 επί της Τενερίφης και έκανε το δυο στα δυο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ιστορική νίκη για το Περιστέρι το οποίο ταπείνωσε την Τενερίφη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 88-81 και έκανε το δυο στα δυο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλέξα Ράντανοφ με 21 πόντους και για τους ηττημένους ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 17.

Δυνατά μπήκε η ελληνική ομάδα στο ματς και με τον Μπλαν προηγήθηκε με 7-1. Όμως μετά ανέλαβε δράση ο Χουέρτας και με πέντε αναπάντητους πόντους μείωσε σε 7-6. Όμως οι γηπεδούχοι με ενα επιμέρους σκορ 10-2 έστειλαν σε διψήφιο την διαφορά 19-7.  Το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη με δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι διαμόρφωσε το 26-17 σε μια ιδανική πρώτη περίοδο.

Με δυο σερί τρίποντα από Κασελάκη και Φραντσίσκο η διαφορά έφτασε και στο +13 (32-19) με τους Ισπανούς να τα χουν χαμένα. Όμως μετά το τάιμ άουτ συνήλθαν καθώς ο Σερμαντίνι κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με δυο βολές και στην συνέχεια τρίποντο από τον Φερνάντεθ μείωσαν σε 34-27.  Από εκεί και πέρα με τον πρώην γκαρντ της Μανρέσα να αναλαμβάνει τα ηνία σε άμυνα και επίθεση, το προβάδισμα εκτοξεύτηκε στο 46-31 και με τη συμβολή του Ντένμον με ένα επιμέρους 12-4 με κάτι λιγότερο με 5’ να απομένουν για το ημίχρονο. Εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων πήγε με το ονειρικό 57-43.

Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με πρώτο στόχο τους να χτυπήσουν τα αργά αμυντικά πόδια του Μπίλαν, όμως το Περιστέρι bwin ισοστάθμιζε την εμπειρία της Τενερίφης με ενέργειες του Ράντανοφ, όσο και την εξαιρετική αμυντική του προσέγγιση. Η διαφορά μάλιστα μειώθηκε στους 6 (66-60) αλλά ο Ντένμον πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 71-62 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι για να πλησιάσουν και να περάσουν μπροστά όμως οι «Περιστεριώτες» δεν τους το επέτρεψαν αυτό και να διατηρούν την ψυχραιμία τους και εν τέλη να πανηγυρίζουν μια μεγαλειώδη νίκη με 88-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81